Jest to jedna z najtrudniejszych procesowo spraw w polskich sądach – bracia bliźniacy nie chcą wskazać, który z nich prowadził samochód przed wypadkiem, w którym zginęła nastolatka. Wyjaśnień, kto prowadził samochód nie mogły dać badania DNA. Zagadkę rozwiązały mikrowłókna z bluzy skazanego znalezione na wystrzelonej poduszce powietrznej kierowcy.
Gorlicki sąd uznał młodego mężczyznę Karola F. winnym spowodowania wypadku w Krużlowej Niżnej (woj. małopolskie), w którym prawie cztery lata temu zginęła nastolatka. Wymierzył mu karę sześciu lat pozbawienia wolności i dożywotnio zakazał prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok nie jest prawomocny.
“Oskarżony miał dwa zarzuty, czyli spowodowanie wypadku śmiertelnego w stanie nietrzeźwości oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości” – przekazał PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Bogdan Kijak.
Sędzia doprecyzował, że za spowodowanie wypadku Karolowi F. wymierzona została kara sześciu lat pozbawienia wolności; mężczyzna nigdy już nie będzie mógł prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych, a na rzecz rodziców zmarłej dziewczyny musi zapłacić nawiązki w kwocie w sumie 25 tys. zł. Druga kara jednostkowa – za prowadzenie w stanie nietrzeźwości – to sześć miesięcy pozbawienia wolności, czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązek zapłaty pięciu tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W sumie Sąd Rejonowy w Gorlicach wymierzył Karolowi F. karę łączną sześciu lat pozbawienia wolności.
Akt oskarżenia wypłynął do sądu w tym roku, a do wypadku doszło pod koniec czerwca 2018 r. w Krużlowej Niżnej (pow. nowosądecki). Sprawa stała się głośna, bo autem, które wypadło wówczas z drogi, Karol F. jechał nie tylko z nastoletnią koleżanką, która zginęła w trakcie wypadku, ale też ze swoim bratem bliźniakiem. Konieczne było ustalenie, który z nich rzeczywiście siedział za kierownicą i powinien odpowiadać przed sądem. Było to bardzo trudne bo:
- uczestnicy wypadku nie mieli zapiętych pasów i w chwili wypadku przemieszczali się po całym samochodzie,
- bracia są bliźniakami jednojajowymi, i badanie DNA nie pozwoliło rozwiązać zagadki, kto prowadził samochód,
- dziewczyna zginęła od uderzenia głową w dach samochodu, a jej ciało było na tylnym siedzeniu samochodu,
- bracia zgodnie zeznawali, że dziewczyna prowadziła samochód, gdyż jako jedyna była trzeźwa.
Kluczowe okazały się badania poduszek powietrznych – na tej chroniącej kierowcę znaleziono włókna z bluzy skazanego bliźniaka, na tej od strony pasażera siedzącego obok kierowcy włókna z bluzy jego brata. Dodatkowo brat miał na spodniach ślady przetopionego plastiku ze schowka po stronie pasażera, który został zniszczony w czasie uderzenia.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00 zł
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS