We wtorek w Płocku odbyły się obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Płocczanie wzięli udział w mszy za Ojczyznę oraz uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Władze miasta porzuciły tradycję składania kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, ze zwyczaju wywiązała się jednak część polityków i działaczy lokalnych.
W Polsce 3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Rewolucyjny w skali światowej dokument, który reformował Rzeczpospolitą Obojga Narodów, uchwalono w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Zasadnicza (w 1787 roku konstytucję uchwalili Amerykanie).
Płockie obchody 231. rocznicy tego wydarzenia nie odbyły się jednak przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – Urząd Miasta Płocka niespodziewanie porzucił coroczny zwyczaj składania tam kwiatów.
Przypomnijmy, że to między innymi za sprawą Józefa Piłsudskiego, naczelnego wodza Armii Polskiej, a późniejszego marszałka, Polacy mogli po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ponownie świętować uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Jej ustanowienie uznano za święto już 5 maja 1791 roku, a jego obchodzenie zostało zdelegalizowane przez zaborców.
Władze miasta zdecydowały, że złożenie kwiatów przed nabożeństwem za Ojczyznę odbędzie się przy pomniku Marszałka Stanisława Małachowskiego. Tradycję oddania hołdu bohaterowi narodowemu podtrzymała jednak część polityków i działaczy lokalnych Prawa i Sprawiedliwości.
Senator Marek Martynowski, który był jedną z osób składających kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zaznaczył, że Konstytucja 3 Maja była próbą pokonania problemów I Rzeczypospolitej, ratowania i umocnienia państwa. Polityk podkreślił, że w tym dniu należy oddać cześć bohaterom, takim jak Marszałek Józef Piłsudski, którzy o przywrócenie Polski na mapę świata walczyli.
W delegacji znalazła się również radna Prawa i Sprawiedliwości, Wioletta Kulpa.
– Jest dla mnie zaskakujące i niewiarygodne, że można ot tak, jednym podpisem wykreślić z oficjalnych obchodów płockich uroczystości ten moment, kiedy mogliśmy się tu wspólnie spotkać i oddać hołd tak wielkiemu Polakowi. Bardzo długo trwały starania mieszkańców, żeby ten pomnik powstał, aby było takie miejsce w Płocku. Niezmiernie ważne jest, aby pielęgnować tego typu historie i postaci. Przede wszystkim powinniśmy dawać przykład młodym pokoleniom i przypominać, jak ważna jest obrona naszej Ojczyzny i to, co zostało dla nas przed laty wywalczone, szczególnie w świetle wydarzeń zza naszej wschodniej granicy – mówiła radna Wioletta Kulpa.
W tym samym czasie odbyło się oficjalne złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Stanisława Małachowskiego.
O godzinie 11 płocczanie zgromadzili się w Katedrze, na nabożeństwie w intencji Ojczyzny. Mszę poprowadził Biskup Mirosław Milewski. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Janusz Filarski. Kapłan apelował o poszanowanie tradycji i chrześcijańskich korzeni Polski.
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY
Po uroczystości w Bazylice Katedralnej, zgromadzeni udali się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
– Spotykamy się, aby wyrazić naszą wdzięczność, mądrym, dumnym Polakom, którzy w końcu XVIII wieku podjęli próbę ratowania swojej Ojczyzny. Na czele z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Hugo Kołłątajem, Stanisławem Staszicem, marszałkiem Sejmu 4-letniego Stanisławem Małachowskim. Ci dumni Polacy uchwalili Konstytucję Trzeciego Maja, drugą na świecie, pierwszą w Europie, która dała podwaliny nowoczesnego państwa, znosząc stany, a wprowadzając monteskiuszowski trójpodział władzy, stanowiący podstawę dzisiaj każdej demokracji – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Hołd bohaterom walki o Polskę oddali przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, Kościołów, instytucji i organizacji, służb mundurowych, a także miasta partnerskiego Płocka na Ukrainie – Żytomierza.
PŁOCK ODDAJE HOŁD TYM, KTÓRZY POŚWIĘCILI ŻYCIE ZA POLSKĘ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS