A A+ A++

„Ten sandał był tworem dowcipnym, prowokacyjnym i nieco głupim. Tak jak iPad lub kosztująca osiem dolarów butelka tłoczonego na zimno soku. Był odpowiedzią na potrzebę, która nie istniała, dopóki się nie pojawił” – pisała w „New Yorkerze” Rebecca Mead.

Obuwniczą firmę Birkenstockowie założyli 248 lat temu. Ale pierwszy klapek ich firma wyprodukowała dopiero w latach 60. XX wieku.


Obuwniczą firmę Birkenstockowie założyli 248 lat temu. Ale pierwszy klapek ich firma wyprodukowała dopiero w latach 60. XX wieku.

Fot.: Materiały prasowe

Burza, jaką wywołała Phoebe Philo, okazała się mieć skutki, które firma odczuwa do dzisiaj. Po pierwsze, w rok po pokazie Celine, Birkenstock po raz pierwszy w historii zatrudnił własnego projektanta – był to Rudy Halsbeck. To przełożyło się na całkiem inne podejście do produkowanych kultowych sandałów. Firma zaczęła wprowadzać do obiegu coraz szerszą gamę kolorystyczną modelu Arizona, co spowodowało, że rynek całkowicie zapomniał o ich ortopedycznym rodowodzie i zaczął testować je na salonach.

W 2019 r. z tym samym klasycznym i jednocześnie do dzisiaj najlepiej się sprzedającym modelem klapek – Arizona – poeksperymentował jeszcze dom mody Valentino. Sprzedawał je za niemal 500 dol. Wszystko to zbiegło się w czasie z trwającym szałem na zdrowe życie, zwłaszcza w USA. Nagle Amerykanki zamiast z kawą zaczęły rano biegać do pracy z zielonym sokiem z jarmużu i spiruliny, zerkając na inteligentną opaskę liczącą ich kroki, i zauważyły, że noszone przy tym szpilki nie pasują do kontekstu. A Birkenstocki, zaliczone pokazami projektantów haute couture do grona produktów ekstrawaganckich, przestały być obciachowe i zaczęły do tego nowego amerykańskiego stylu życia pasować.

Birkenstock. Rodzinny biznes z historią

Mistrz szewski Johann Adam Birkenstock, który pierwsze buty stworzył w 1774 roku, zapewne nie rozpoznałby w dzisiejszych modnych w USA klapkach japonkach Gizeh nawet cienia własnego pomysłu. Jego buty były kryte i powstały na długo przed tym, jak rodzinna firma wymyśliła i opatentowała swoje profilowane wkładki do butów.

Nie zachowały się żadne rysunki osiemnastowiecznych butów Birkenstocka, ale wzmianki o „poddanym szewcu” znajdują się w kościelnych archiwach niemieckiego miasteczka Langen-Bergheim. Jego obuwie od początku wytwarzane było ponoć z da … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔴 Posada Górna. Zderzenie trzech samochodów na łuku drogi
Następny artykułRammstein prezentuje nowego singla z albumu “Zeit”. Posłuchaj “Angst”