A A+ A++

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach wygrały konkurs na najlepszy projekt ekologiczny „Jesteśmy Eco”. Zwycięstwo zapewniło im zaprojektowanie gier edukacyjnych dla młodszych koleżanek i kolegów. Za otrzymaną nagrodę finansową szkoła zleci wykonanie profesjonalnych wersji gier.

W konkursie uczestniczyło w sumie około 250 uczniów z dziesięciu szkół podstawowych z Sędziszowa Małopolskiego i Ropczyc – po pięć z każdego miasta. Ogłoszony on został przez firmy branży lotniczej – Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie i Aero Gearbox International Poland w Ropczycach. Finałową galę zorganizowano w Dzień Ziemi czyli w piątek, 22 kwietnia w domu kultury w Sędziszowie Małopolskim.

Uczniowie przygotowali 19 projektów

– Celem konkursu było opracowanie proekologicznych projektów, które łatwo można wdrożyć na większą skalę w lokalnej społeczności – wyjaśnia Danuta Majka z Safran Transmission Systems Poland. Oprócz tego, dla uczniów z klas I-III, zorganizowano łatwiejszą formę konkursu, polegającą na przygotowaniu pracy plastycznej o tematyce ekologicznej.

– Konkurs rozpoczął się w ubiegłym roku, a uczestnicy wykonywali swoje prace przez cały listopad i grudzień. Komisja oceniła je w styczniu. Uczniowie z klas I-III nadesłali prace plastyczne. Otrzymaliśmy również 19 projektów, które można śmiało nazwać projektami naukowymi – tłumaczy Aleksandra Ferenc z Aero Gearbox International Poland.

Najlepsze okazały się gry

Za najlepszy projekt edukacyjny komisja uznała pomysł uczennic klasy 8A z ropczyckiej „jedynki”. Zespół w składzie Natalia Dziuban, Klaudia Rudny, Gabriela Róg, Oliwia Zawiślak, Alicja Przypek, Julia Gawor, Martyna Pietkiewicz, Alicja Szczęch, Maja Kucharska, Zuzanna Paśko, Anita Walczyk pod okiem Anny Waszczuk, nauczycielki biologii i przyrody, przygotował kilka gier. – To gry, które przez zabawę mają uczyć zachować proekologicznych i utrwalać właściwe nawyki. Dziewczyny wykonały te gry, opracowały ich regulamin, zapoznały z nimi uczniów klas młodszych i przeprowadziły pierwsze rozgrywki – wyjaśnia Ewa Wośko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach.

Nie pierwszy raz angażują się w ekologię

Sukces dziewcząt z „jedynki” nie dziwi, bo jest to grupa uczennic, która już od dłuższego czasu angażuje się w różne działania proekologiczne. Zresztą w dzień rozstrzygnięcia konkursu najpierw uczestniczyły w trzeciej edycji akcji „Sprzątanie dla Polski”, w ramach której zbierały odpady zaśmiecające rezerwat Szwajcaria Ropczycka, a dopiero potem pojechały do Sędziszowa na galę konkursową, podczas której odebrały nie tylko indywidualne nagrody, ale także symboliczny czek na 3 tys. zł dla szkoły.

– To taka nasza szkolna eko-drużyna. W ub.r. uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Recyklingu” i zdobyła dla naszej szkoły Certyfikat Mistrza Edukacji Ekologicznej. Dziewczyny brały też udział w pierwszej edycji konkursu „Edukujemy-Pomagamy”, organizowanego przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Organizację Odzysku Reba. Polegał on na zbiórce baterii, za które stowarzyszenie otrzymało piec grzewczy wraz z instalacją dla szkoły specjalnej w Laskach – wylicza dyrektor Wośko. Do listy działań proekologicznych uczennic dodaje też organizację we wrześniu, w Ropczycach, happeningu pod hasłem „Klimat się zmienia – zmień sposób myślenia”.

Bambusowe szczoteczki i kontenery na odpady

Za pieniądze wygrane w konkursie „Jesteśmy Eco” zaprojektowane przez dziewczęta gry zostaną profesjonalnie wyprodukowane i będą służyły młodszym dzieciom, zachęcając je do dbania o środowisko naturalne. – Jeżeli tych pieniędzy nam zostanie, to przeznaczymy je na inne edukacyjne działania proekologiczne, bo zamysł organizatorów konkursu jest taki, żeby służyły takim właśnie inicjatywom – dodaje dyrektor „jedynki”.

W kategorii projektów komisja konkursowa przyznała dwie drugie nagrody. Jedną z nich zdobyła Liliana Koszowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim za film „ECO” i ciekawy pomysł rozdawania bambusowych szczoteczek, a kolejną Michał Zając, Wojtek Wątroba, Jakub Baran (także z sędziszowskiej „dwójki”) za projekt „Ekologia”. Chłopcy wpadli na pomysł ustawienia kontenera do wrzucania plastikowych butelek, w zamian za które uczniowie pobieraliby żetony do stołówki lub sklepiku szkolnego. Za każdy z tych projektów szkoła dostała po tysiącu złotych. Kolejnego tysiąca dla tej placówki wygrały Martyna Bieszczad i Milena Zagólska, które zajęły trzecie miejsce za projekt pomysłowego kontenera na makulaturę z cytatami.

Komisja konkursowa przyznała też dwa wyróżnienia w kategorii projektów, oba dla uczniów SP nr 4 w Sędziszowie Małopolskim. Wyróżnieni to Magdalena Marć i Oliwia Marć za film „Bądź ECO” oraz Aleksandra Cebulska, Natalia Daniel, Amelia Dobosz, Alicja Fitoł, Katarzyna Kaczor, Natalia Kogut, Zuzanna Marciniec, Maja Mazurkiewicz, Julia Strzemecka, Kinga Surman i Zuzanna Tatara za kompleksowy projekt kwietnej łąki.

Młodsi mieli swoją kategorię

Wśród młodszych uczniów, którzy brali udział w konkursie plastycznym, pierwsze miejsce zajął Filip Garboś z SP nr 2 w Ropczycach oraz Dominika Oleś i Gabriela Oleś z SP nr 4 w Sędziszowie Małopolskim.

Drugie miejsce zajęli Kordian Dydo, Filip Kluk, Hubert Fitoł, Igor Kozak, Igor Pipała z sędziszowskiej SP nr 1 za rzeźbę Robota Supermena oraz Szymon Bizoń z SP nr 3 w Ropczycach.

Nagrody za trzecie miejsce dostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sędziszowie Małopolskim: Wiktoria Paściak za kompozycję przestrzenną oraz Aleksandra Jakubek, Marcel Samolewicz, Milena Siwiec z SP nr 1 za rzeźbę robot-pogromca śmieci. Oprócz tego równorzędną nagrodę otrzymali Lena Birkowska, Gabriela Birkowska, Emilia Borek, Rosalia Ferrari, Emilia Kluk, Oliwia Szczęch, Alicja Majcher, Magdalena Franc, Krzysztof Franc, Liliana Podjasek, Dagmara Podjasek i Tomasz Rachwał z SP nr 2 w Ropczycach za kompozycję przestrzenną.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBez prawa jazdy i kasku, za to z ponad trzema promilami. Motocyklista przewrócił się na prostej drodze
Następny artykułRoss Barkley kontra Carlos Tevez | BRAMA DNIA