Dzisiaj, 27 kwietnia (05:10)
Pałace, zamki i dworki zachwycają do dziś w wielu państwach świata, choć czasy ich świetności już dawno minęły. Wiele z nich przetrwały wojny, pożary i przechodzenie z rąk do rąk nowych właścicieli. Jednak Zamek Eltz w Niemczech jest wyjątkowy pod tym względem i skrywa w swoich murach zapomnianą, mroczną legendę.
W Europie znajdziemy wiele zachwycających zakątków, które przyciągają tłumy turystów i każdy znajdzie w danym miejscu coś dla siebie. Jedną z atrakcji turystycznych w wielu krajach są zamki.
Budowle te mają swoich wielbicieli, którzy tworzą dość liczną grupę. Zamków, pałaców i dworków w Europie nie brakuje, choć są kraje, które przodują w liczebności tych wyjątkowych zabytków, które do dziś zachwycają architekturą.
Jednym z takich państw są Niemcy. Szacuje się, że w tym kraju znajdziemy aż ponad 20 tysięcy zamków, pałaców i twierdz.
Oczywiście najsłynniejsze z nich, jak Zamek Neuschwanstein, Zamek Wartburg w Eisenach, Zamek Hohenzoller pod Hechingen, czy Zamek w Cochem, są najbardziej oblegane i rozsławione w samych Niemczech, jak i poza granicami kraju. To niewątpliwie przepiękne wizytówki naszych zachodnich sąsiadów, ale czy jedyne godne uwagi?
Oczywiście nie! Warto poszukać zabytków, które nie są aż tak popularne, a z pewnością nas nie rozczarują. Jednym z wyjątkowych niemieckich budowli jest Zamek Eltz.
Położony jest on w miejscowości Wierschem w rejonie Eifel, w Nadrenii-Palatynacie i został ulokowany w pobliżu szlaku handlowego, który łączy Mainfeld z portami rzecznymi na Mozeli.
Swoją wyjątkowość zamek zawdzięcza temu, że przez 850 lat był w rękach jednego rodu. Jakie zatem są dzieje rodu von Eltz?
Tereny, na których powstał zamek Eltz, Rudolf von Eltz otrzymał z rąk cesarza Fryderyka Barbarossy – stąd też nazwa. Ród Eltzów wywodzi się od braci: Eliasza, Wilhelma i Teodoryka.
Ród Eliasza miał w herbie złotego lwa, ród Wilhelma to srebrny lew, Teodoryk to rogaty bawół. Prócz herbów, do swoich nazwisk dodawali człony wywodzące się od kolejnych posiadłości, które pojawiały się w ich posiadaniu.
Jednak choć bracia mieli liczne ziemie — a na nich posiadłości — to zdecydowali się mieszkać razem. Dlatego zamek Eltz musiał być obszerny, by pomieścić wszystkich członków rodu. Powiększanie się rodziny i jej majątku nie cieszył sąsiadów Eltzów.
W 1333 r. zamek był oblegany przez rycerstwo Baldwina, arcybiskupa Trewiru, co jednak nie osłabiło pozycji rodu von Eltz — wręcz przeciwnie. Odparli oni oblężenie i cieszyli się coraz większą władzą w swoim rejonie.
Największe wpływy posiadali w XVIII wieku i choć zamek odnosił różne obrażenia, jak podczas wojny o Palatynat, to przetrwał w doskonałym stanie do dziś. Obecny kształt zamku jest wynikiem wielu faz budowy od XII do XVIII w. oraz gruntownej konserwacji prowadzonej do lat 80. XIX stulecia.
W XV w. córka jednego z von Eltzów, właściciela zamku, była przyrzeczona szlachcicowi z Braunsbergu (obecne Braniewo, znajdujące się na terenie Warmii), by zostać jego żoną.
Gdy w czasie przyjęcia zaręczynowego na zamku hrabina von Eltz odmówiła pocałunku, narzeczony poczuł się upokorzony i nie miał zamiaru zostawić tak tej zniewagi. W trakcie nieobecności właściciela, Braunsberg najechał wraz z wasalami na Zamek Eltz.
Nie spodziewał się on jednak tego, że jego atak zostanie odparty przez… byłą narzeczoną. W wyniku obrony zamku hrabina niestety zmarła, gdy trafiła ją strzała wypuszczona z łuku samego, zakochanego w niej Braunsberga.
Widząc śmierć swojej ukochanej hrabianki, obrońcy zamku okazali taką wściekłość, że pokonali atakujących. Jak można się spodziewać, legenda głosi, że na Zamku Eltz wciąż pojawia się zabita hrabina i jest dobrym duchem tej posiadłości.
Sam zamek wywiera niezapomniane wrażenia na zwiedzających. Wszystkie jego skrzydła są wielokondygnacyjne, a z przybudówkami oraz z budynkami gospodarczymi zamek ten mieści ponad 100 izb.
Zamek zachwyca licznymi, typowymi dla późnego gotyku wykuszami, kominami, baśniowymi wieżami. To sprawiło, że zamek Eltz jest po prostu piękny i warto dla samych wrażeń estetycznych odwiedzić to miejsce. Budowla nadal należy do rodziny, a jej właściciel planuje przekazć ją 34 pokoleniu von Eltzów.
W jednej z części posiadłości zostało utworzone muzeum, gdzie znajdziemy dzieła sztuki, a także stroje rodziny Eltzów, czy kolekcję militariów.
***
Zobacz również:
Polskie plaże wśród najpiękniejszych plaż Europy. To tutaj warto pojechać!
“Fabryka aryjskich dzieci”. Mroczna historia pałacu w Mokrzeszowie
Jak spakować bagaż na wakacje?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS