3,5-kilometrową ścieżkę geologiczną, obejmująca Dolinę Świśliny otwarto dzisiaj w Dołach Biskupich w gminie Kunów. Na tej niedługiej trasie spotkać można pięć wyjątkowych miejsc, które tworzyły się w różnych okresach geologicznych. Powstawały od 390 mln lat.
Ścieżkę geoedukacyjną stworzyło Stowarzyszenie „Witulin nad Świśliną” w Dołach Biskupich wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym i miejscowym urzędem miasta. Prezes stowarzyszenia Paweł Gawron podkreśla, że jest dumny z efektów 1,5-rocznej pracy nad powstaniem ścieżki, która ukazuje geologiczne perełki Doliny Świśliny. Na tablicach informacyjnych znaleźć można także informacje o kilkusetletniej tradycji kamieniarstwa na tym terenie. Dzięki temu turyści zdobędą kompleksową wiedzę na temat miejscowości.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej podkreśla, że ścieżka promuje elementy geologiczne ważne na skalę światową. Jest wdzięczny mieszkańcom, którzy mocno angażują się w rozwój gminy. Dodaje także, że gmina wreszcie może skupić się na ciekawostkach turystycznych. Wcześniej nie było na to środków, ponieważ ważniejsze były zadania infrastrukturalne: budowa dróg, oczyszczalni ścieków czy zapewnienia opieki niepełnosprawnym mieszkańcom.
26.04.2022. Doły Biskupie. Otwarcie ścieżki geologicznej Dolina Świśliny. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Lech łodej – burmistrz Kunowa, poseł Andrzej Kryj, Piotr Bek – przewodniczący rady miejskiej w KunowieFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce
Poseł Andrzej Kryj zapewnia, że na pewno wybierze się śladem geologicznych ciekawostek. Wierzy w to, że turyści będą w tym rejonie dopisywali. Przyznaje, że zachęcają do tego umieszczone tablice informacyjne, ale sama rzeka Świślina jest bardzo malownicza i urokliwa.
Senator Jarosław Rusiecki z kolei zwraca uwagę na to, że tereny Doliny Świśliny są fantastycznym elementem promocyjnym gminy Kunów. Zwraca uwagę także na to, że dzięki takiemu ukształtowaniu terenu w gminie zrodziła się sztuka rzeźbiarska i chciałby, aby ona także została upamiętniona w przyszłości. Uważa też, że ścieżka geologiczna pomoże miejscowym agroturystykom w zwiększeniu dochodowości, ponieważ turyści będą tu chcieli zostać dłużej i podziwiać niezwykłe ukształtowania terenu i przyrodę.
W tworzenie ścieżki zaangażował się także Państwowy Instytut Geologiczny oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS