Dzisiaj, 26 kwietnia (14:35)
Zbliża się sezon na sandały. Pora doprowadzić swoje stopy do porządku po chodzeniu w grubych butach zimowych. Sucha, popękana pięta nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również sprawiać ból. Co może pomóc? Wypróbuj maść witaminową za grosze.
Jeśli jesteś posiadaczką twardych pięt, na pewno zauważyłaś, że są one niezwykle podatne na urazy. Pęknięcia, obtarcia, zadrapania – to wszystko jest ci doskonale znane. Wbrew pozorom, zrogowacenia nie są utrapieniem jedynie starszych osób. Bardzo często dotykają również młodych – zwłaszcza kobiet. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy.
Kiedy się rodzimy, całe nasze ciało jest delikatne i miękkie, jakby zamiast skóry pokrywał je aksamit. Ponieważ jednak jesteśmy narażeni na działanie czynników zewnętrznych, nasza skóra staje się twarda, traci swą elastyczność, wysycha, a w ramach mechanizmu obronnego przetłuszcza. Na naszych piętach brakuje jednak gruczołów łojowych. Zamiast tego, pełno na nich tych wytwarzających pot. Odpowiednia higiena stóp jest niezwykle ważna, by zachować nie tylko zdrowy wygląd, ale również ustrzec się przed chorobami.
Sprawdź: AZS i łuszczyca dadzą o sobie znać na wiosnę. Jak sobie radzić?
Suche pięty mogą mieć wiele przyczyn. Wśród osób starszych jest to naturalne. Nie da się jednak ukryć, że suche oraz pękające stopy to problem również młodszych ludzi. Problem ten dotyka często młodych kobiet, które ukochały sobie eleganckie szpilki. Choć buty na obcasie prezentują się rewelacyjnie, mają okropny wpływ na nasze zdrowie. Są utrapieniem nie tylko dla stóp, ale także kręgosłupa i stawów. Innym przyczynkiem do rogowacenia pięt są także problemy jak otyłość czy nadwaga. Pękająca skóra stóp może być też ostrzeżeniem wysyłanym przez nasze ciało – to jeden z objawów cukrzycy oraz chorób tarczycy.
Zaniedbane suche pięty mogą prowadzić do uszkodzeń skóry właściwej. Jeśli do tego … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS