Czym jest księga wieczysta i jak wygląda jej numer?
Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości i potwierdzający jej stan prawny. Można się z nią zapoznać poprzez internet lub osobistą wizytę w sądzie rejonowym. Numer księgi wieczystej to indywidualny kod, przypisany do dokumentu prowadzonego dla danej nieruchomości. Służy on do wyszukiwania księgi nie tylko w zasobach systemu online (np. przez serwis prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), w którym bezpłatnie można pobrać dokument do wglądu), ale również w sądzie. Składa się z trzech elementów, jakimi są: kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego – występujący w czterech znakach, wskazujący miejsce założenia księgi, następnie numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie – mający 8 cyfr i na końcu cyfra kontrolna – nadawana przez automatyczny system. Przykładowy numer może wyglądać np. w taki sposób: RZ1Z/00012345/6.
Jak szybko znaleźć numer księgi wieczystej?
Numer księgi wieczystej powinniśmy uzyskać od właściciela nieruchomości, co oczywiście nie zawsze jest możliwe. By odnaleźć potrzebny identyfikator, można skorzystać ze specjalistycznych internetowych wyszukiwarek, które odpłatnie umożliwiają znalezienie numeru konkretnej księgi poprzez podanie adresu nieruchomości lub numeru działki. Jest to sposób zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy, a także niewymagający wychodzenia z domu. Chcąc uzyskać więcej informacji, warto odwiedzić stronę https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/, która dokładnie wyjaśnia, jak postępować chcąc sprawnie odszukać potrzebne dane.
Do czego potrzebujemy księgi wieczystej i jakie informacje w niej znajdziemy?
Informacje z księgi wieczystej są nam potrzebne najczęściej w sytuacji, gdy chcemy nabyć daną nieruchomość. Po księgę wieczystą sięgamy także, gdy nieruchomość dziedziczymy lub otrzymujemy w spadku. Każdy ruch prawny na danym gruncie lub budynku wymaga sprawdzenia aktualnych danych w konkretnej księdze, dlatego też informacje te są tak bardzo ważne i pożądane przez większość osób.
Struktura księgi składa się z czterech działów zawierających uporządkowane tematycznie wpisy. Wchodząc w szczegóły, z działu pierwszego I-O „Oznaczenie nieruchomości” można dowiedzieć się jakie jest dokładnie położenie nieruchomości, jaki jest jej obszar/metraż, z jakiego rodzaju pomieszczeń się składa oraz jakie jest jej przeznaczenie. Natomiast dział również pierwszy, lecz z oznaczeniem I-Sp to „Spis praw związanych z własnością”, zawiera m.in. wpisy o przysługujących udziałach w częściach wspólnych budynku. Kolejny (drugi) dział – “Własność” wskazuje właściciela nieruchomości oraz dokument, na podstawie którego nieruchomość została nabyta. Dział III zawiera spis ewentualnych praw, roszczeń i ograniczeń w dysponowaniu nieruchomością (np. służebność gruntowa, prawo dożywocia). Następnym jest IV zbierający wiadomości dotyczące hipoteki (jeśli takowa jest ustanowiona), a także o wierzycielu hipotecznym. To właśnie ta część księgi wieczystej pokazuje, czy dana nieruchomość jest obciążona, w jakim banku, na jakiej podstawie, a także, na jaką wysokość jest zadłużona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS