18 tys. wielkanocnych ciast, czyli tzw. pasek poświęcono na dworcach w różnych miejscach Ukrainy – poinformowało biuro prasowe ukraińskich kolei na Telegramie.
– To znak naszej miłości do Ukraińców i wiary w Zmartwychwstanie Pańskie, po którym na pewno odrodzi się i odbuduje nasza wolna, zwycięska, wspólna Ukraina – napisano w komunikacie kolei.
W poście na Telegramie zamieszczono kilka zdjęć przedstawiających święcenie wielkanocnych pokarmów oraz pasażerów na dworcu w Kijowie.
Agencja Unian podkreśla, że w tym roku w wielu miejscach – w tym w Żytomierzu i w obwodzie iwano-frankowskim – zaczęto święcić pokarmy sobotę jeszcze przed południem, by nie powstawały duże skupiska ludzkie. Władze i wojsko ostrzegały, że w dni prawosławnej Wielkanocy siły rosyjskie mogą szykować ataki rakietowe lub inne prowokacje, w związku z czym zalecono, by uczestniczyć w nabożeństwach online, nie zaś w cerkwiach.
Wielkanocny ostrzał: w prawosławne Święta od rosyjskich pocisków giną dzieci
2022.04.24 13:12
Z tego samego powodu księża święcili pokarmy pod gołym niebem, na miejskich placach. W Iwano-Frankowsku na zachodzie kraju pokarmy w ten sposób wspólnie święcili biskupi prawosławny i grekokatolicki.
Nabożeństwo w podziemiach
W podziemiach soboru Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku kilkakrotnie od początku wojny ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie odbyły się nabożeństwa wielkanocne – poinformowały władze obwodu ługańskiego.
Na sobór w Siewierodoniecku czterokrotnie od 24 lutego spadły pociski. Świątynia służyła jako schron dla wielu mieszkańców. Po raz ostatni wojska rosyjskie ostrzelały sobór przed tygodniem, w prawosławną Niedzielę Palmową.
Mimo to w Wielkanoc w podziemiach odprawiono jutrznię paschalną i liturgię – poinformowały władze w oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram:.
Ogółem w obwodzie ługańskim w wyniku ostrzałów rosyjskich uszkodzonych zostało co najmniej siedem świątyń prawosławnych, m.in. w Lisiczańsku, Rubiżnem, Popasnej. W mieście Szczastia częściowo zniszczona została cerkiew pw. św. Katarzyny, będąca zabytkiem architektury.
W sieci pojawiły się też zdjęcia wielkanocnego śniadania, które dziś spożywali cywile i wojskowi znajdujący się w otoczonych przez Rosjan zakładach Azwostal. Teren jest od tygodni blokowany, rosyjskie wojska nie dopuszczają zaopatrzenia, ani nie pozwalają na ewakuację cywilów.
„Zaraza, której na imię wojna”
W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnej odezwie do narodu z okazji Świąt Wielkanocnych.
– Rok temu obchodziliśmy Wielkanoc w domach przez pandemię. W tym roku znowu świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa nie tak jak zwykle przez inny wirus. Przez zarazę, której na imię wojna – podkreślił Zełenski.
Jak dodał, „ubiegłoroczne i obecne zagrożenie łączy jedno: nic nie jest w stanie pokonać Ukrainy”.
Szef państwa zaznaczył, że Wielkanoc daje nadzieję i wiarę w to, że „światło przezwycięży ciemność, dobro przezwycięży zło, życie przezwycięży śmierć i z pewnością – zwycięży Ukraina”.
– W Wielkanoc prosimy Boga o wielką łaskę: by spełniło się nasze wielkie marzenie, by nastąpił wielki dzień, kiedy na Ukrainie zapanuje wielki pokój, a wraz z nim wieczna zgoda i pomyślność” – powiedział prezydent w odezwie z Soboru Mądrości Bożej w Kijowie.
jb/ belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS