A A+ A++

Informację podaje zamojski serwis kronikatygodnia.pl.

– „Czerwona kalina” to hymn Ukraińskiej Powstańczej Armii i nawet po modyfikacji pieśń ta nie powinna być wykonywana publicznie w Polsce, bo promuje faszystowską ideologię, jaką jest banderyzm – uważają członkowie Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu.

13 kwietnia do prokuratury trafiło ich zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników Zamojskiego Domu Kultury, którzy zorganizowali wykonanie pieśni przez młodych Polaków i Ukraińców, nagrali je i zamieścili w mediach społecznościowych (nagranie zostało już usunięte). W wykonanej przez młodzież pieśni zostały jednak zmienione słowa – według serwisu kronikatygodnia.pl te w nagraniu nawiązywały do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Mimo to Stowarzyszenie uważa wykonanie utworu w polskiej placówce kultury za bardzo groźną prowokację.

– W naszym kraju nie można propagować banderyzmu, tymczasem Zamojski Dom Kultury to robi – wyjaśniają zamojscy Wołyniacy.

Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie, bo ta jednostka zajmuje się sprawami związanymi z propagowaniem faszyzmu i innych totalitarnych ustrojów.

Czytaj więcej

“Czerwona kalina” to popularna na Ukrainie pieśń patriotyczna. Pochodzi z 1914 r., podczas I wojny światowej była hymnem
Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych, a potem stała się hymnem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnej za akcję eksterminacji ludności polskiej na terenie okupowanego województwa wołyńskiego w 1943 r.

Na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie odnosi się także do wykonania “Czerwonej kaliny” w poniedziałek wielkanocny w jednej z warszawskich świątyń:


Autopromocja


Rozlicz PIT z “Rzeczpospolitą”

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

“W piątek przestr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie informacyjne w Myślenicach w związku z edycją programu „Działaj lokalnie”
Następny artykułMotocyklowa turystyka na weekend: Podlasie, czyli między przyrodą a religią