A A+ A++

Altana, stanowisko grillowe, siedziska, ławeczki, pomosty, ścieżki spacerowe i rowerowe. Teren obsadzony ozdobnymi krzewami i roślinami. Wszystko mogłoby być gotowe w ciągu siedmiu miesięcy. Jest jedno “ale”. Jedyny wykonawca, który zgłosił się do przetargu, wycenił prace ponad dwukrotnie wyżej niż magistrat.

Projekt zagospodarowania terenu przy ogródkach działkowych przy ul. Chopina pojawił się w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Jego twórcy podkreślali już wtedy, że w Krośnie jest deficyt urządzonych terenów zielonych.

Zaproponowali by w miejsce zaniedbanego, zarośniętego samosiewkami drzew i krzewów, terenu powstał park sensoryczny. – Zagospodarowanie tego terenu zwiększyłoby estetykę tego miejsca, a także umożliwiłoby powstanie nowej formy terenu edukacyjno-rekreacyjnego dla mieszkańców Krosna – argumentowali.

Pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością głosujących. Ostatecznie wygrał inny projekt.

Okazało się jednak, że władze miasta zainteresowały się poważnie utworzeniem przy ul. Chopina miejsca przyjaznego mieszkańcom. Zagospodarowanie skweru przy ul. Chopina stało się elementem dużego projektu „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy= KROSNO”, na które miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy norweskich.

Końcem marca władze miasta ogłosiły przetarg, który ma wyłonić wykonawcę parku sensorycznego.

Zgodnie z zapisami w ogłoszeniu wykonane mają być nasadzenia drzew od strony ul. Chopina, a w niżej położonym fragmencie terenu wytyczone ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin ozdobnych.

Na terenie objętym inwestycją zlokalizowano także obiekty małej architektury: altanę grillową, stanowisko grillowe z pergolami, siedziska kamienne, ławeczki ogrodowe, pomosty drewniane, trejaże, podwyższone rabaty z roślinami.

Zgodnie z projektem zagospodarowania, teren będzie spełniał różne funkcje – wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną.

Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia – część parku stworzona będzie w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych. Hortiterapia stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Istotą hortiterapii jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie – ogrodu i prac ogrodniczych. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.

Dziś (22 kwietnia) otwarte zostały oferty w postępowaniu przetargowym. Wcześniej miasto poinformowało, że na ten cel zamierza przeznaczyć 1 051 418 zł brutto.

Ta kwota może okazać się niewystarczająca. Jedyny oferent – spółka Apis Polska zaproponowała, że prace może wykonać za 2 168 886,05 zł.

Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow
Wizualizacje: UM Krosno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowca potrącił pieszą przy targowisku miejskim w Wieluniu. Trafiła do szpitala
Następny artykułKonflikt o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu stawia warunki Armenii