A A+ A++

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczną ewakuację ludności cywilnej z oblężonych przez Rosjan miast na Ukrainie, w szczególności Mariupola – przekazało źródło unijne.

– Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał do humanitarnego zawieszenia broni z okazji zbliżającej się prawosławnej Wielkanocy. Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczne przejście dla ludności cywilnej z oblężonych miast, w szczególności Mariupola. Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał Putina do bezpośredniej współpracy z prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim, zgodnie z prośbą prezydenta Zełenskiego – przekazał korespondentom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: straty Rosjan to 21 200 żołnierzy i ponad 800 czołgów

Jak dodał, Michel jednoznacznie podkreślił “brak akceptacji dla wojny prowadzonej przez Rosję, szczegółowo opisał koszty sankcji, jakie UE nakłada na Rosję za umyślną agresję i łamanie prawa międzynarodowego, jak również przypomniał o niezłomnym wsparciu UE dla Ukrainy i jej integralności terytorialnej”.

Michel wcześniej odwiedził Kijów

Źródło przekazało, że Michel omówił z Putinem także ostatnie wydarzenia na Kaukazie Południowym oraz spotkanie z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu, których gościł 6 kwietnia. – Przewodniczący Rady Europejskiej wyraziła wolę zarówno prezydenta (Azerbejdżanu Ilhama – red.) Alijewa, jak i premiera Armenii Nikola Paszyniana, by szybko dążyć do porozumienia pokojowego między ich krajami  – przekazał urzędnik.

ZOBACZ: Papież Franciszek o Władimirze Putinie: nigdy nie wymieniam głowy państwa

Rozmowa nastąpiła po wizycie Michela na Ukrainie z 20 kwietnia, podczas której omówił z prezydentem Zełenskim kwestie związane z konfliktem.

dsk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza program grantowy „Cześć Dziewczyny”
Następny artykułJak różne pokolenia kobiet uczyły się o seksie? “W domu się o tym nie rozmawiało”