W Galerii Arsenał kilka dni temu malowano „Pysanky oporu”, a w warsztatach udział mogły wziąć osoby doświadczające agresji wojennej, osoby przekraczające granicę ukraińską i białoruską, a także każdy, kto znajduje się w Polsce w kryzysie uchodźczym. Teraz czas na kolejny projekt solidarnościowy – międzypokoleniowe warsztaty „Framed in Belarus / Solidarity stitching / (Inter)national stitching solidarity”.
Warsztaty prowadzone w języku białoruskim towarzyszą wystawie „Gdy słońce jest nisko – cienie są długie”. Odbędą się w sobotę (23 kwietnia) w godz. 10-13 oraz w niedzielę (24 kwietnia) w godz. 15-18. Wstęp jest wolny, materiały zapewnia Galeria Arsenał, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz: https://forms.gle/kC1Lvy5cSTnRCWRA9 (uwaga, warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia; liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
Galeria Arsenał. Wyhaftuj portret więźnia
„Framed in Belarus” (Oprawione na Białorusi) to szczególny projekt dla tych wszystkich, którzy nie tylko zainteresowani są tradycyjnym haftem, ale chcą też wziąć udział w nowym przedsięwzięciu z obszaru sztuki społecznej, rozważającym temat więźniów politycznych. Przede wszystkim zaś chcą wyrazić solidarność z Białorusią, tłamszoną przez reżim Łukaszenki.
Teraz mogą zrobić to w nietypowy sposób, łącząc sztukę, tradycję i protest – haftem krzyżykowym opowiadając historie bezprawnie skazanych białoruskich obywateli i obywatelek. Cel akcji „Framed in Belarus” to bowiem stworzenie portretów więźniów politycznych tradycyjną techniką haftu białoruskiego (czerwoną nicią na białym tle) i przedstawienie istotnego etapu w historii Białorusi z wykorzystaniem (między)narodowego rękodzieła ludowego.
Galeria Arsenał. Wyszywanki Rufiny
Warsztaty poprowadzi nieprzypadkowa osoba – znakomita specjalistka w tej dziedzinie, znana z wykorzystywania haftu ludowego w sztuce zaangażowanej – białoruska artystka Rufina Bazlova, obecnie mieszkająca i pracująca w Pradze. Międzynarodową sławę przyniósł jej cykl „Historia białoruskich wyszywanek”, w którym tradycyjnego haftu ludowego użyła jako narzędzia służącego do opisywania demonstracji pokojowych organizowanych na Białorusi. Znana jest również jako autorka komiksu stworzonego w całości techniką haftu – „Zhenokol” (Feminnature), analizującego temat feminizmu w tradycjach ludowych. Artystka zajmuje się też ilustracją, komiksem, książką artystyczną, lalkarstwem, scenografią i sztuką performance’u.
W trakcie warsztatów Bazlova podzieli się swoimi umiejętnościami z początkującymi hafciarzami i hafciarkami, opowie o koncepcji projektu, pokaże też prace hafciarskie autorstwa osób z innych krajów.
Warsztaty są częścią projektu „Oprawione na Białorusi – projekt społeczno-artystyczny framedinbelarus.net”.
***
Realizacja projektu: Galeria Arsenał w Białymstoku, Galerie für Zeitgenössische Kunst (GFZK) – Leipzig, Goethe-Institut Warszawa
Wsparcie projektu: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Inicjatywa Martin Roth
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS