A A+ A++

Nietoperze przyleciały na strych szkoły podstawowej w Brennej w Beskidzie Śląskim. To oznacza, że ponownie można obserwować ich zachowania. Umożliwiają to monitory, które transmitują obraz rejestrowany przez umieszczone na strychu kamery oraz lustro weneckie.

Kolonia nietoperzy spędzi na szkolnym strychu wiosnę i lato. Przylatują tam dwa gatunki: podkowce małe i nocki duże. Zimę spędziły w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej. W czerwcu przyjdą na świat młode.

Pierwsze cztery osobniki przyleciały w środę. – Nie prowadzimy dokładnych statystyk, ale w zależności od dnia może być ich około setki, a czasem tylko kilka – powiedziała pracownica brenneńskiego Ośrodku Promocji Kultury i Sportu.

Kamery i lustro weneckie

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Obserwatorium jest dostępne od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 13. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura Promocji Kultury i Sportu w Brennej.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego 25 w Polsce. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć.

Google Maps

Źródło zdjęcia głównego: All-stock-photos/Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMer Mariupola: Tysiące ludzi w masowych grobach w Manhuszu
Następny artykułZwierzchnik cerkwi: Jesteśmy gotowi zorganizować procesję do Azowstalu