A A+ A++

Pieniądze na budowę i modernizację dróg w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich skończyły się już w 2016, mimo że sam program zakończy się dopiero w 2023 roku. Z powodu braku środków aż 1/3 wniosków dotycząca dróg została odrzucona.

Takie wnioski płyną z obszernego, liczącego ponad 80 storn, raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego “wsparcia wybranych operacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Z dokumentu dowiadujemy się, że limit środków finansowych na drogi wyniósł ponad 2 mld 300 mln zł.

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że przy wyborze wniosków do realizacji nie było kryterium, które uwzględniałoby stan techniczny drogi, zagrażający bezpieczeństwu ruchu. Mimo tego NIK oceniła, że pomoc z PROW na drogi i targowiska była udzielana prawidłowo.

Co to jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ma poprawić konkurencyjność rolnictwa, zarządzanie zasobami naturalnymi mającymi chronić klimat i zrównoważyć rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Łączne środki publiczne przeznaczone na realizację PROW 2014-2020 wyniosły 13,6 mld euro, w tym:

  •  8,7 mld euro z UE,
  •  4,9 mld euro wkładu krajowego.

 Kontrolą objęto operacje budowy i modernizacji dróg lokalnych, bo rozwój społeczno-ekonomiczny wielu miejscowości wiejskich w Polsce ogranicza brak dobrej jakości dróg. NIK zajęła się też wsparciem inwestycji w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów. NIK skontrolowała Centralę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz urzędy gmin w Kotuniu i Tłuszczu. Zbadano okres od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2021 r.

Kontrola wykazała, że ARiMR prawidłowo zawarła umowy delegowania zadań dotyczące operacji typu drogi i operacji typu targowiska z 16 samorządami województw. Agencja i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego prawidłowo przygotowały się do realizacji tych operacji. Samorząd województwa prawidłowo przeprowadził nabory wniosków o przyznanie pomocy (WoPP).

W całej Polsce na operacje typu targowiska złożono 329 takich wniosków, do realizacji przyjęto 266. W przypadku dróg złożono 5 466 wniosków, do realizacji przyjęto 2 322. Ponad połowie wnioskodawców (2 789) odmówiono przyznania pomocy. Główną przyczyną odmowy był brak środków … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł6. warsztaty filmowe CamON – ostatni tydzień na zgłoszenia!
Następny artykułAktualna sytuacja epidemiologiczna w Jaworznie – 21.04.2022