A A+ A++

Władze Otwocka dały jasny sygnał informujący o tym, jak widzą współpracę z firmą Amest i dalsze funkcjonowanie składowiska odpadów w Otwocku-Świerku. Podczas nadzwyczajnej sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji spółki Amest Otwock. Wcześniej w specjalnym stanowisku oznajmili także, że okres, na który pierwotnie została powołana spółka, wynosi 30 lat. Przed sesją prezes Amestu wystosował do radnych pismo, w którym wezwał ich do zaniechania działań szkodzących spółce

Źródło: Amest.pl

SYLWIA WYSOCKA

Aż trzy uchwały odnoszące się do spółki Amest Otwock i składowiska odpadów w Otwocku-Świerku znalazły się w porządku obrad nadzwyczajnej sesji rady miasta, która odbyła się w środę, 13 kwietnia. To już kolejne podejście Rady Miasta Otwocka do kwestii okresu, na który została utworzona spółka, i jej przyszłości. Poprzednie uchwały w tej sprawie z 2019 roku zostały unieważnione przez wojewodę. Po tym doświadczeniu władze miasta zmieniły formę dokumentów. Dlatego pierwsza z uchwał dotycząca okresu, na jaki oddano w użytkowanie teren będący własnością miasta, oraz czasu, na który utworzono spółkę Sater Otwock sp. z o.o. (obecnie Amest Otwock sp. z o.o.), ma formę stanowiska rady przyjętego na podstawie statutu miasta, a nie ustawy.

Zgodnie z przyjętą jednogłośnie uchwałą rada miasta stoi na stanowisku, że ówczesne władze Otwocka, wnosząc w 1996 roku działkę miasta o powierzchni 208 451 m kw. jako wkład niepieniężny do spółki (wtedy jeszcze Sater Otwock), zrobiły to na konkretny okres, na który utworzono spółkę, czyli 30 lat, a nie – jak chciało później zgromadzenie wspólników – jeszcze na kolejne 59 lat. – Grunt, który miasto wniosło jako aport do spółki, został wyceniony na 33 proc. udziałów, ale w perspektywie użytkowania go przez 30 lat, co wynika z projektu aktu notarialnego z 1996 roku – mówił na sesji prezydent Jarosław Margielski. – Nie ma możliwości, żeby przedłużyć okres funkcjonowania spółki i korzystać tym samym z gruntów miasta bez przeliczania wartości aportu – podkreślił prezydent. – Nie ma takiej możliwości, że my jako miasto dajemy na 30 lat 20 hektarów, mamy za to 33 proc. udziałów w spółce, a później wspólnik większościowy przegłosowuje sobie, że będzie użytkować grunt miasta nie przez 30, ale dodatkowo przez 59 lat, a miasto ma nadal tyle samo udziałów. Nie możemy dopuścić do takich działań – podkreślał prezydent i dodał, że zaproponowane stanowisko jasno określa, że władze miasta twardo bronią interesu mieszkańców i majątku gminy.

W kolejnej uchwale rada miasta również jednogłośnie wyraziła wolę rozwiązania spółki Amest Otwock. Umowa spółki przewiduje zapis o jej rozwiązaniu. Spółka może zostać rozwiązana przez sąd, jeśli nie realizuje celów, do których została powołana. Dlatego w uzasadnieniu uchwały rada podkreśliła, że z uwagi na brak realizacji założeń spółki rada widzi konieczność jej rozwiązania. – Sama uchwała nie stanowi o tym, że spółka będzie rozwiązana – podkreślił na sesji prezydent Margielski. – Takiej mocy prawnej rada gminy nie ma. Ma ją sąd. Zasadne jest wystąpienie do sądu o rozwiązanie spółki, ponieważ według założeń miała ona m.in. gwarantować 50-procentową zniżkę dla mieszkańców za odbiór odpadów. Ten cel nie jest możliwy do zrealizowania zgodnie z obowiązującymi przepisami – powiedział prezydent.

Ostatnia uchwała rady dotyczyła zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego m.in. składowisko odpadów w Otwocku-Świerku. Rada wyraziła w niej wolę zmiany planu i dostosowania go do obowiązującego na tym terenie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym został zmniejszony obszar przeznaczony na składowisko. – Ta uchwała jest podejmowana m.in. po to, by Rada Miasta Otwocka jasno określiła, czego chce na tym terenie – skomentował prezydent Margielski. I doprecyzował, że chodzi o to, czy na danym obszarze ma znajdować się instalacja do przetwarzania odpadów, czy nie.

Najwięcej emocji na sesji wzbudziły jednak nie same projekty uchwał, ale pismo, które do radnych i prezydenta wystosował prezes zarządu Amest Otwock sp. z o.o. Felice Scoccimarro. W piśmie, które dotarło również do naszej redakcji jako stanowisko władz spółki Amest Otwock wobec przyjętych uchwał, czytamy, że spółka w opinii jej zarządu jest od wielu lat przedmiotem bezprawnych i bezpodstawnych ataków ze strony miasta Otwocka, a ataki te są wynikiem politycznych decyzji i strategii. „Miasto Otwock systematycznie narusza swoje zobowiązania wobec spółki wynikające z prawa, z umowy spółki oraz dobrych obyczajów” – napisał prezes Scoccimarro, podkreślając, że trzy projekty uchwał procedowane na sesji 13 kwietnia „stanowią jaskrawy przykład bezprawnych działań, na które spółka nie może się zgodzić”, a „podjęcie uchwał będzie oznaczało rażące naruszenie przepisów prawa”. Prezes dodaje także, że jeśli w wyniku działań miasta doszłoby do przerwania działalności spółki, będzie ona dochodzić pełnego odszkodowania od miasta i bezpośrednio od wszystkich osób, które „swoim bezprawnym działaniem do tego doprowadzą”. Prezes Scoccimarro prosi zatem radnych o zaniechanie podjęcia wspomnianych uchwał.

Pismo spowodowało emocjonalną reakcję prezydenta Jarosława Margielskiego. – Jeżeli ktoś uważa, że będzie niezależnemu organowi, radnym, dyktować, czy mają podjąć stanowisko, czy nie, i będzie wyliczać konsekwencje, to pomyliły mu się czasy i miejsce – powiedział prezydent. – Czasy się zmieniły i władze w Otwocku się zmieniły. Nie będzie prezes z Włoch decydować, co ma robić rada gminy lub prezydent. Uważam to pismo za skrajnie niestosowne – podkreślił prezydent, który w dalszej części wypowiedzi dodał, że tego typu pisma będą jeszcze bardziej motywować władze do tego, żeby skutecznie rozwiązywać problemy na rzecz mieszkańców. Zapowiedź wyciągania konsekwencji wobec radnych przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek publicznie oceniła jako próbę zastraszenia radnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolny Śląsk. Zabójstwo w Kudowie-Zdroju? Znaleziono ciała starszego małżeństwa
Następny artykułBezpłatny portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy