Urząd miasta ogłosił przetarg na rewitalizację Parku Tysiąclecia. Będzie przebudowa ścieżek o placów a także remont zabytkowych budowli. Pojawi się też tężnia. Czas na złożenie ofert jest do 5 maja.
O modernizację Parku Tysiąclecia mieszkańcy upominają się od dawna. Kilkukrotnie próbowano coś w tej sprawie zrobić, ale bezskutecznie. Teraz miasto Zielona Góra otrzyma dofinansowanie rewitalizację Parku Tysiąclecia. Magistrat ogłosił przetarg. Co ma się zmienić?
Remont parku Tysiąclecia
W Parku Tysiąclecia zaplanowano wiele zmian. Nie tylko zostaną przebudowany system ścieżek, ale pojawi się wiele elementów rekreacyjnych jak choćby tężnia, fontanna, ogród sensoryczny czy specjalne urządzenia dla osób niepełnosprawnych. W opisie do projektu budowlanego widnieją zapisy, że przedmiotem inwestycji jest m.in. budowa tężni solankowej, toalety publicznej, przebudowa istniejących i budowa nowych ścieżek parkowych i placów o nawierzchni mineralnej. Zaplanowana jest także przebudowę i remont schodów parkowych.
Remont zabytkowych budowli w parku tysiąclecia
W ramach inwestycji zaplanowano remont zabytkowych budowli parkowych (grobowiec Beuchelta, taras przy budynku dawnego krematorium, kamień nagrobny) i odtworzenie ogrodzenia.. Przewidziano budowę ujęcia wody do podlewania zieleni oraz zdrojów z wodą pitną, systemu, automatycznego nawadniania, montaż małej architektury (ławki, kosze, zdroje uliczne, tablice informacyjne, gry terenowe i karmniki dla ptaków). Projekt przewiduje budowę ogrodu sensorycznego i ścieżki sensorycznej oraz budowę fontanny. W planach jest również budowa monitoringu.
Ogród rehabilitacyjny i fontanna
Fontanna ma być zlokalizowana przed budynkiem dawnego krematorium. Głównym elementem dekoracyjnym na być szklana kula wykona z przeźroczystego węglanu. W parku zaplanowano także stworzenia ogródka rehabilitacyjnego z różnymi urządzeniami dla osób niepełnosprawnych w tym z huśtawką i karuzelą, z której będzie mogła skorzystać osoba poruszająca się na wózki inwalidzkim.
Wycinka drzew
Przewidziano wycinkę 124 drzew, które są w stanie obumierającym lub są całkowicie suche. U części z nich zidentyfikowano zaawansowany stopień infekcji grzybowej w systemie korzeniowym i pniu drzewa. Zaplanowano także wiele nasadzeń zarówno drzew jak i krzewów, pnączy czy bylin.
Ogród zmysłów i tężnia solankowa
Ogród sensoryczny ma być miejscem, gdzie nasze zmysły będą mogły „doświadczać”. Narzędziem, który służy do pobudzania zmysłów mają być rośliny, nawierzchnie, instrumenty działające na wiatr. W ramach inwestycji ma powstać tężnia solankowa. Jest to obiekt przeznaczony do wytwarzania naturalnej mgły wodnej z roztworu solanki. Obiekt będzie składał się z tężni solankowej i pergoli inhalacyjnej po obu jej stronach. Pod pergolami planuje się montaż ławek parkowych. Jak czytamy w materiałach przetargowych powstawanie mgły wodnej będzie możliwe dzięki solance wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Przy współudziale wiatru i słońca będzie powstawała solankowa mgła wodna. Roztwór wody solankowej będzie miał stężenia ok 8-9% NaCl. Tężnia będzie miała wymiary 9,30 nx3,24 m oraz wysokość 5.44m. Po obu stronach będą pergole o szerokości 3,46 m.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS