- 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. W wyniku wojny z Ukrainy musiało uciec ponad 4 mln ludzi.
- – Siły rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której szykują się od dawna – powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Około 200 tys. osób jest zagrożonych utratą pracy w stolicy Rosji po opuszczeniu kraju przez zagraniczne firmy.
- Ukraina przechwyciła rozmowę dwóch rosyjskich żołnierzy, w której jeden chwali się drugiemu torturowaniem schwytanych jeńców.
- Rosjanie przymusowo deportują cywilów z Mariupola do Rosji. Przeniesiono już 40 tys. osób.
- Prawie cały obwód ługański jest bez prądu
- Chcesz pomóc? Narodowy Bank Ukrainy uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać datki bezpośrednio na ukraińską armię.
WTOREK, 19 KWIETNIA
Finlandia: Prezydent zatwierdził pomoc wojskową dla Ukrainy
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zdecydował o udzieleniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej – poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na fińskie ministerstwo obrony.
“Dzisiaj, 19 kwietnia, na sugestię rządu prezydent Sauli Niinisto zdecydował, że Finlandia wyśle Ukrainie dodatkową pomoc wojskową” – napisano w komunikacie resortu.
Ministerstwo nie ujawniło szczegółów dotyczących zawartości pakietu pomocowego, sposobów jego dostarczenia oraz terminów.
Doradca prezydenta Ukrainy: Rosjanie zrzucają na Azowstal bomby do niszczenia bunkrów
Rosyjskie lotnictwo zrzuca na kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu, gdzie w podziemiach ukrywają się cywile, bomby do niszczenia bunkrów – oświadczył we wtorek na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
“55 dzień wojny. Rosja kontynuuje bombardowanie Azowstali potężnymi bombami do niszczenia bunkrów. Świat obserwuje mordy na dzieciach w internecie i milczy. Przywódcy religijni i światowi mogą to powstrzymać, organizując korytarze humanitarne. W przeciwnym razie krew będzie również na ich rękach” – napisał Podolak.
Ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad miastem Marjinka w Donbasie
Siły zbrojne Ukrainy odzyskały kontrolę nad miastem Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju; w wyniku naszej kontrofensywy wróg poniósł straty i wycofał się – poinformował we wtorek na Facebooku ukraiński Sztab Generalny.
Podkreślono, że ukraińskie wojska opanowały całą 9-tysięczną miejscowość leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie Doniecka – stolicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
We wtorek po południu szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj potwierdził, że rosyjska armia rozpoczęła ofensywę na wschodzie Ukrainy. “Nastąpiła chwila ataku, ruszyli ze wszystkich kierunków. Zaczął się bardziej zmasowany ostrzał, o wiele intensywniej atakuje lotnictwo” – relacjonował Hajdaj, cytowany przez portal Suspilne.
Kilka godzin później doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował, że żadna z dotychczasowych (podjętych w ciągu ostatnich dwóch dni) rosyjskich prób zmasowanej ofensywy w Donbasie nie przyniosła dotąd efektu.
Pentagon: Nie uważamy, że upadek Mariupola jest przesądzony
Ukraińcy walczą o Mariupol bardzo odważnie i wcale nie uważamy, że upadek miasta jest nieunikniony – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby.
“Ukraińcy oczywiście chcą utrzymać Mariupol (…) i odważnie się o niego biją. Nie będę spekulował, ile czasu jeszcze wytrzymają i szczerze mówiąc, nie jesteśmy skłonni zaakceptować tego, co mówią niektórzy krytycy, że upadek jest nieuniknione” – powiedział Kirby podczas briefingu prasowego.
Zastępca dowódcy pułku Azow: rosyjskie wojska zrujnowały Azowstal w Mariupolu
Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zostały niemal całkowicie zniszczone w wyniku rosyjskiego bombardowania – przekazał we wtorek wieczorem w rozmowie z Radiem Swoboda zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.
“Na fabrykę zrzucane są ogromne bomby, mnóstwo osób znajduje się pod gruzami” – poinformował Pałamar. “Będziemy walczyć do końca, wykorzystamy każdy pozostały nabój, ale wzywamy ojczyznę, by ratowano rannych cywilów i zabrano ciała poległych” – dodał zastępca dowódcy najważniejszej ukraińskiej formacji broniącej Mariupola.
Wcześniej we wtorek deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Serhij Taruta przekazał na Facebooku, że rosyjscy żołnierze “zrzucili potężną bombę” na szpital w pobliżu zakładów Azowstal w Mariupolu. Według polityka pod gruzami miało znaleźć się około 300 osób”W ocalałej (podczas ostrzałów i bombardowań Mariupola – PAP) części szpitala znajdowali się ranni obrońcy miasta i ludność cywilna. W zrujnowanym Mariupolu nie ma już więcej miejsc, w których można się schować” – podkreślił Taruta.
Doniesienia Taruty szybko zdementował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, wzywając do czerpania informacji wyłącznie z oficjalnych źródeł.
Również we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, według której najeźdźcy planują “zrównać Azowstal z ziemią”, wykorzystując w tym celu m.in. trzytonowe bomby lotnicze.
“Na terenie Azowstalu jest wiele osób – kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się przed ostrzałem w magazynach huty, bo nie ufają rosyjskim najeźdźcom po tym, co dotychczas widzieli w mieście” – podkreślił w niedzielę szef policji Mariupola Mychajło Werszynin w wypowiedzi zamieszczonej w serwisie YouTube. Liczbę cywilów ukrywających się na terenie fabryki szacowano dotąd na około 1000 osób.
Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy jest oblegany przez rosyjskie wojska od początku marca. W mieście trwają ciągłe ostrzały i bombardowania. Sytuacja cywilów jest katastrofalna – według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób.
Zdobycie Mariupola, portu nad Morzem Azowskim, umożliwiłoby Rosjanom stworzenie korytarza lądowego do okupowanego Krymu, a także miałoby dla nich ogromne znacznie propagandowe. Zajęcie miasta pozwoliłoby też Kremlowi uwolnić znaczne siły do szerokiej ofensywy w pozostałej części Donbasu.
Biały Dom: wyślemy więcej artylerii
Głównym punktem telekonferencji prezydenta Joe Bidena z sojusznikami z NATO, UE i G7 było dalsze wsparcie dla Ukrainy, zarówno wojskowe, jak i finansowe – powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sam Biden zapowiedział, że USA wyślą Ukrainie dodatkową artylerię.
“Przywódcy zgodzili się, by kontynuować pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy” – powiedziała Psaki podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One. Jak dodała, uczestnicy telekonferencji potwierdzili swoją solidarność z Ukrainą i zobowiązali się dalej współpracować, by nakładać na Rosję koszty ze względu na jej agresję.
Sam Biden, wychodząc z samolotu w stanie New Hampshire, twierdząco odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy USA wyślą Ukrainie więcej systemów artylerii ponad 18 haubic, do których przekazania się zobowiązały.
Psaki nie zdradziła szczegółów dotyczących dalszej pomocy dla Ukrainy, ale stwierdziła, że rozmowy dotyczyły m.in. dostarczenia sprzętu, którego USA nie mają w swoim arsenale.
“Czasami Ukraińcy chcą sprzętu, którego my nie mamy, więc dyskutowaliśmy na ten temat z naszymi partnerami” – powiedziała Psaki, odnosząc się do wtorkowej telekonferencji z udziałem Bidena i 11 innych przywódców, w tym prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
Rzeczniczka Białego Domu przyznała też, że Ukraina zwróciła się do USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, ale dodała, że jak dotąd nie ma decyzji w tej sprawie. Zapewniła też, że USA prowadzą rozmowy w sprawie kolejnych pakietów pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział we wtorek wysłanie broni artyleryjskiej na Ukrainę, podobnie jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podkreślił też, że w grę wchodzi broń przeciwpancerna i obrony powietrznej, o którą prosi Kijów.
“Wraz z partnerami będziemy się starali wesprzeć Ukrainę bronią artyleryjską dalekiego zasięgu” – zapewnił.
Ukraińcy: wróg podjął nieudane próby ofensywy pod Charkowem i Donieckiem
Wróg podjął nieudane próby ofensywy pod Charkowem i Donieckiem – podał we wtorek w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook sztab generalny ukraińskiej armii.
Siły Zbrojne Ukrainy odparły we wtorek ataki wroga pod Charkowem i Donieckiem, a nieprzyjaciel wycofał się z wymiernymi stratami na zajęte wcześniej pozycje – przekazano.
Również na kierunku południowobużańskim Rosjanie nie zdołali zrealizować swoich planów, lecz wciąż “próbują dotrzeć do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego”.
Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie masowo minują czasowo okupowane terytoria
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy – HUR) ostrzegł we wtorek, że Rosjanie masowo minują okupowane przez siebie terytoria. Informacja została opublikowana w komunikatorze Telegram.
HUR przytoczył przykład obwodu chersońskiego, gdzie 18 kwietnia Rosjanie gęsto zaminowali pola, nasadzenia i drogi gruntowe wzdłuż szosy Chersoń-Sniehiriwka.
“W obwodzie charkowskim, na terenie rejonu wełykoburłuckiego przejazd miejscowych mieszkańców jest dozwolony tylko na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wszystkie drogi drugorzędne (w tym nieutwardzone) są całkowicie zaminowane” – czytamy we wpisie.
Ukraiński wywiad wojskowy zaznaczył, że w rozmowach z mieszkańcami okupanci tłumaczą minowanie chęcią zapobieżenia akcjom ukraińskich grup dywersyjno-zwiadowczych.
Rozpoczęła się telekonferencja prezydenta Bidena z przywódcami państw NATO, UE i G7
Trwa wirtualne spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami państw NATO i UE, w tym z prezydentem RP Andrzejem Dudą – podał we wtorek Biały Dom. Tematem rozmów jest wsparcie dla Ukrainy i sankcje przeciwko Rosji.
Jak przekazał Biały Dom, rozmowy rozpoczęły się o 15.57 czasu polskiego. Uczestniczą w nich – oprócz Bidena i Dudy – premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Japonii Fumio Kishida, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Ukraiński resort obrony: kontrola nad obwodem ługańskim i donieckim celem nowej ofensywy
Celem nowej rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy jest zdobycie kontroli nad całym obwodem ługańskim i donieckim, utworzenie połączenia lądowego między tym terytorium a anektowanym Krymem oraz pokonanie ukraińskich sił zbrojnych – oświadczył we wtorek rzecznik resortu obrony Ukrainy.
Rosyjskie siły atakują wzdłuż całej linii frontu na wschodzie, kontynuują oblężenie Mariupola i próbują okrążyć miasta w obwodzie donieckim i ługańskim – powiedział na briefingu rzecznik ministerstwa Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Reutera.
“Celem jest pokonanie sił ukraińskich, ustanowienie kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim oraz ustanowienie korytarza lądowego z Krymem”, anektowanym przez Rosję w 2014 r. – podkreślił.
Podsumowując rosyjską taktykę działań zbrojnych, rzecznik zaznaczył, że najczęściej składają się na nią: “silne przygotowanie artyleryjskie, próba szturmowania konkretnych pozycji, próby utrudnienia działań jednostek ukraińskich sił zbrojnych, próby otoczenia jednostek i zajęcia miejscowości”.
“Rosja głównie prowadzi wojnę zgodnie z podręcznikami z czasów sowieckich” – ocenił.
Holandia zapowiada przekazanie Ukrainie ciężkiego uzbrojenia
Holandia przekaże Ukrainie ciężkie uzbrojenie, z pojazdami opancerzonymi włącznie – napisał na Twitterze premier Mark Rutte we wtorek po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W rozmowie z ukraińskim przywódcą uczestniczyła także minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Premier wyraził poparcie dla Ukrainy w obliczu nowej rosyjskiej ofensywy. „Wraz z sojusznikami pracujemy nad dostawą dodatkowego, cięższego sprzętu” – napisał Rutte.
Rosja wydala łącznie 36 holenderskich i belgijskich dyplomatów
Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji poinformowało we wtorek o wydaleniu 15 holenderskich i 21 belgijskich dyplomatów w odpowiedzi na podobne działania Hagi i Brukseli wobec dyplomatów rosyjskich. Pracownicy ambasad i konsulatów obu krajów mają opuścić Moskwę do 3 maja.
Do MSZ wezwano również ambasadora Luksemburga, którego poinformowano, że uznanie jednego z rosyjskich dyplomatów z placówki w Luksemburgu za persona non grata było „nieuzasadnionym i nieprzyjaznym gestem”. Przekazano, że Moskwa pozostawia sobie prawo do zastosowania podobnych kroków zgodnie z zasadą wzajemności.
Wymiana jeńców: do domu wraca 76 Ukraińców
Odbyła się piąta wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą. Do domów w Ukrainie wraca 76 osób – 60 wojskowych i 16 cywilów – poinformowała we wtorek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. „Dziś wymieniliśmy 60 wojskowych, w tym 10 oficerów. Do domu wraca również 16 cywilów. To była piąta wymiana jeńców. Łącznie 76 osób” – napisała Wereszczuk w komunikacie. Nie poinformowała, ilu Rosjan objęła wymiana. W sobotę Wereszczuk przekazała, że w rosyjskiej niewoli jest około 700 ukraińskich żołnierzy i ponad tysiąc cywilów.
Szef władz obwodu ługańskiego: czujemy, że zaczął się atak Rosji
Czujemy, że nastąpiła chwila ataku, ruszyli ze wszystkich kierunków – zaczął się bardziej zmasowany ostrzał, o wiele intensywniej atakuje lotnictwo – poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Suspilne. – Dlatego możemy stwierdzić, że ofensywa, o której uprzedzaliśmy, rozpoczęła się – powiedział szef władz obwodowych podczas briefingu.
Przechwycona rozmowa rosyjskiego żołnierza: kazali nam zrównać z ziemią Azowstal
Rozmowę, w której głos przedstawiany jako żołnierz rosyjski mówi o rozkazie dowództwa, by „zrównać z ziemią” fabrykę Azowstal w Mariupolu, przechwyciła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformował portal Ukrinform. W przechwyconej rozmowie rosyjski dowódca plutonu, który znajduje się cztery km od fabryki, mówi swojej żonie: „Czekamy tu na niespodzianki z Rosji… trzytonowe z nieba. Powiedzieli, żeby zrównać wszystko z ziemią… Przyjechał podpułkownik i powiedział: »poczujecie to na sobie i usłyszycie«”. Pytany, co z ludnością cywilną, odpowiada, że wyjechali wszyscy, którzy chcieli, i zostali tylko „patrioci i bardzo mądrzy”.
Na terenie Azowstali broni się pułk Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.
W Mołdawii zaczęły obowiązywać kary za promowanie symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Prezydent Mołdawii Maia Sandu ogłosiła we wtorek wejście w życie przepisów przewidujących kary za używanie w miejscach publicznych liter „Z” i „V”, symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Karane będą też osoby i instytucje prezentujące czarno-pomarańczowe wstążki św. Jerzego, symbole rosyjskiej armii, używane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Zgodnie z nowymi przepisami promowanie symboli rosyjskiej agresji będzie karane mandatami 9-18 tys. lejów (450-900 euro). Kary 9 tys. lejów będą mogły zostać zamienione na 60 godzin prac publicznych.
Węgry nie poprą sankcji na rosyjską ropę i gaz
Węgry nie poprą sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swym tureckim odpowiednikiem w Ankarze. Ocenił, że wyborcy węgierscy poparli taką politykę rządu na niedawnych wyborach parlamentarnych. – Nie możemy pozwolić na to, by Węgrzy płacili cenę za tę wojnę i dlatego do tej pory nie popieraliśmy i w przyszłości też nie poprzemy sankcji dotyczących rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego – oznajmił Szijjarto podczas konferencji prasowej.
Litewski Sejm zakazał używania symboli agresji Rosji przeciwko Ukrainie
Sejm Litwy zakazał używania symboli „Z” i „V” wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie oraz używania wstążki św. Jerzego w kolorach żółto-czarnym symbolizującej zwycięstwa Rosji. Eksponowanie tych znaków będzie karane grzywną. Za używanie w miejscach publicznych symboli gloryfikujących agresję wojskową i zbrodnie wojenne na Litwie grozi obecnie kara grzywny w wysokości od 300 do 700 euro, a dla osób prawnych – do 1200 euro. W przypadku powtarzającego się wykroczenia wysokość grzywny wzrośnie odpowiednio: do 900 i 1500 euro.
Rosyjskie władze straszą Wikipedię karami z powodu tekstów Putinie
Regulator rosyjskiego rynku mediów Roskomnadzor już po raz czwarty wysłał upomnienie Wikipedii. Sprzeciw Kremla budzą sekcje „Stosunki z Ukrainą (2012-obecnie)” oraz „Po inwazji na Ukrainę (2022)” w artykule dotyczącym Władimira Putina. Roskomnadzor uważa, że materiał Wikipedii zawiera „nieścisłe informacje o celach i formie specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”. Roskomnadzor grozi Wikipedii karą 8 mln rubli.
Ławrow: na tym etapie nie zakładamy użycia broni jądrowej
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że „na tym etapie uwzględniamy wykorzystanie konwencjonalnej broni. Wypowiedź Ławrowa cytuje rosyjska agencja RIA Nowosti.
Ławrow: Moskwa nie ma zamiaru zmieniać władzy w Ukrainie
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję RIA Nowosti, powiedział, że Moskwa nie ma zamiaru zmieniać reżimu w Ukrainie, bo naród powinien mieć swobodę wyboru. Przypomnijmy, że Ukraina jest jednym z niewielu krajów byłego ZSRR, gdzie odbywają się uczciwe wybory, w których Ukraińcy wybierają swoje władze.
Rozpoczął się szturm na siły ukraińskie w Mariupolu
Specjalne grupy rozpoczęły szturm na kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu, gdzie bronią się żołnierze ukraińscy – oświadczył przedstawiciel ludowej milicji samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin. Dodał, że szturm jest wspierany przez rosyjskie lotnictwo i artylerię. Na terenie Azowstali bronią się żołnierze pułku Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.
Ukraina ma dostać pojazdy opancerzone Stormer z pociskami Starstreak
Wielka Brytania w najbliższych dniach przekaże Ukrainie pewną liczbę wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Stormer, na których mogą być umieszczane wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak – ujawnił we wtorek dziennik „The Sun”. Według gazety, brytyjska armia zaprezentowała ukraińskiej delegacji możliwości pojazdu Stormer dwa tygodnie temu na poligonie pod Salisbury i należy się spodziewać, że w tym tygodniu minister obrony Ben Wallace poinformuje o ich przekazaniu. Stormer to produkowany w Wielkiej Brytanii 13-tonowy gąsienicowy pojazd opancerzony.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie bombardują Azowstal i dzielnice mieszkalne
W oblężonym Mariupolu, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, Rosjanie nie tylko zrzucają wielkie bomby na zakłady metalurgiczne Azowstal, gdzie broni się m.in. pułk Azow, ale także ostrzeliwują dzielnicę, do której wcześniej wpuszczono cywilów – poinformował we wtorek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
Ławrow: rozpoczynamy „kolejny etap operacji specjalnej na Ukrainie”
W wywiadzie dla „India Today” rosyjski minister spraw zewnętrznych Siergiej Ławrow powiedział, że celem rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę było „całkowite wyzwolenie republik donieckiej i ługańskiej”. – Ta operacja będzie kontynuowana, teraz zaczyna się jej kolejna faza. I wydaje mi się, że teraz będzie ważny moment tej specjalnej operacji – powiedział Ławrow.
Morawiecki we Lwowie: nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu
Nie możemy zostawić naszych ukraińskich sąsiadów w osamotnieniu. Musimy podtrzymywać tego ducha walki także poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych – powiedział we Lwowie premier Mateusz Morawiecki. Premier we wtorek odwiedził Lwów, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. – To jest miasteczko, które ma być w krótkim terminie używane – powiedział. – Warunki życia są tutaj typowo przejściowe dla tych ludzi, którzy po prostu nie mają się gdzie podziać – dodał.
Serwis Meduza: na krążowniku Moskwa zginęło 37 ludzi
Na rosyjskim krążowniku Moskwa, który zatonął w ubiegłym tygodniu na Morzu Czarnym w wyniku trafienia ukraińskimi rakietami, zginęło 37 osób – podał powołując się na anonimowe źródło rosyjski niezależny portal Meduza. Oficjalnie władze Rosji nie poinformowały o stratach. Według źródła Meduzy na krążowniku oprócz 37 zabitych było też około 100 rannych, liczba zaginionych nie jest znana. W sumie na okręcie miało być ok. 500 ludzi. Rozmówca niezależnego portalu, który przekazał informację o zabitych, to „osoba zbliżona do dowództwa Floty Czarnomorskiej”.
Greckie władze w ramach sankcji zajęły rosyjski tankowiec
Greckie władze zajęły we wtorek pływający pod rosyjską banderą tankowiec Pegasus – poinformowała agencja Reutera, powołująca się na urzędnika ministerstwa żeglugi Grecji. Dodano, że statek został zajęty w ramach unijnych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę. Tankowiec przejęto w pobliżu miasta Karistos położonego na leżącej na północny wschód od Aten wyspie Eubea. Na jego pokładzie znajdowało się 19 członków załogi, wszyscy są rosyjskimi obywatelami. Przedstawiciel greckiej straży przybrzeżnej zaznaczył, że zajęto statek, ale nie przewożoną przez niego ropę – dodał Reuters.
Prawie cały obwód ługański bez prądu
Prawie cały obwód ługański, na wschodzie Ukrainy, został pozbawiony elektryczności na skutek uszkodzenia przez siły rosyjskie linii wysokiego napięcia – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Bez prądu jest 215 miast i wsi. Jak ocenił Hajdaj, sytuacja jest krytyczna.
Rosja przywróciła sprzedaż zagranicznych walut w gotówce. W wielu bankach ich zabrakło
Od wtorku rosyjski Bank Centralny przywrócił możliwość kupowania zagranicznych walut w gotówce. Rosyjski „Kommersant” pisze jednak, że walut zabrakło w oddziałach wielu banków, w tym tych największych, takich jak Sbierbank, Alfa-Bank, Rosbank czy VTB. W innych bankach wprowadzono limity sprzedaży – do 1000 dolarów. Ich kurs był jednak wyższy niż na moskiewskiej giełdzie. Dziennikarze „Kommersanta” dodają, zagranicznych walut brakuje pomimo tego, że nie było szturmu klientów na kupowanie ich.
Ukraińskie wojsko: rosyjskie okręty odpłynęły na prawie 200 km od naszych brzegów
Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda. „W czarnomorskiej strefie operacyjnej wrogie zgrupowania okrętów rakietowych i desantowych oddaliły się od brzegów ukraińskich na prawie 200 km” – cytuje portal informację dowództwa. Jak podkreślono, nadal trwa blokada morska i utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych.
Ponad 4,6 mln osób na Ukrainie ma ograniczony dostęp do wody
Ponad 4,6 mln ludzi w Ukrainie ma ograniczony dostęp do wody z powodu rosyjskiej inwazji, w trakcie której uszkodzeniu uległy sieci wodociągowe i energetyczne – podał we wtorek portal Hromadske, powołując się na UNICEF. „W sumie ponad 6 mln osób w Ukrainie ma codzienne trudności w zdobyciu wody pitnej, która jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka” – poinformował UNICEF.
Prokuratora Generalna: 205 dzieci zginęło, 367 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji
W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło dotychczas na Ukrainie 205 dzieci, a rannych zostało 367 – poinformowało we wtorek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Wśród rannych w rezultacie poniedziałkowego ataku rakietowego na Lwów jest trzyletni Myron, którego rodzina wcześniej ewakuowała się z Charkowa na wschodzie kraju. W poniedziałek we Lwowie rosyjskie rakiety zabiły siedem, a raniły 11 osób. Nowa statystyka uwzględnia też 8-letnie dziecko ranne 14 kwietnia w obwodzie kijowskim – samochód najechał na nieustalony przedmiot wybuchowy, matka dziecka zginęła. W obwodzie donieckim w poniedziałek ranna została 16-latka, a w zaporoskim – 14-letnia dziewczynka.
W publikowanych codziennie w statystykach prokuratury generalnej nie ma informacji z oblężonego Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie według najostrożniejszych szacunków mogło już zginąć w wyniku rosyjskich ataków ponad 20 tys. ludzi. Władze ukraińskie nie są również w stanie aktualizować informacji o zabitych i rannych w innych rejonach objętych walkami.
Rosjanie uderzają na wschodzie i południu Ukrainy
Wojska rosyjskie zaktywizowały działania ofensywne na wschodzie i południu Ukrainy – informuje w raporcie sytuacyjnym we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Przeciwnik kontynuuje działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej w celu zdobycia pełnej kontroli nad terenami obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymania korytarza lądowego do okupowanego Krymu” – podano w komunikacie. Główne siły, jak zaznaczono, wojska rosyjskie koncentrują na próbach przerwania ukraińskiej obrony w obwodach ługańskim i donieckim, a także na zdobyciu pełnej kontroli nad Mariupolem nad Morzem Azowskim.
Rosjanie kontynuują częściową blokadę Charkowa, a także – jak wynika z informacji Sztabu – przerzucają do obwodu charkowskiego dywizjony rakietowe Tor. W Rosji, w obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono systemy S-400 i S-300 dla osłony przeciwlotniczej zgrupowania sił rosyjskich.
W rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim siły rosyjskie prowadzą ofensywę na lewym brzegu rzeki Doniec.
Na południu Ukrainy walki są kontynuowane w obwodzie chersońskim, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć kontrolę nad całym jego terytorium. Rosjanie koncentrują też siły w obwodzie zaporoskim.
Ukraińskie dowództwo informuje również, że wojska rosyjskie w dalszym ciągu przerzucają żołnierzy i uzbrojenie z centralnych i wschodnich regionów swojego kraju na Ukrainę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS