A A+ A++

Przypomina mi się stare polskie powiedzenie “za wolność naszą i waszą”. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy od rosyjskiej inwazji Polska zademonstrowała ducha tego powiedzenia – powiedział Austin, rozpoczynając rozmowy w Pentagonie.

Jak dodał, Polska odgrywa “absolutnie kluczową” rolę, umożliwiając wysyłkę broni na Ukrainę, a także samodzielnie przekazując Ukrainie pomoc wojskową.

Co być może najważniejsze, Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą – podkreślił, dziękując za polski wkład w obronę wolności Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Polską na tym i innych polach.

Rakiety HIMARS i systemy Patriot dla Polski

Po spotkaniu Mariusz Błaszczak powiedział, że z Lloydem Austinem rozmawiał o wyzwaniach, jakie stoją przed Sojuszem Północnoatlantyckim, o wsparciu dla Ukrainy, ale także o tym, co planuje polski rząd w kwestii podniesienia zdolności obronnych Polski. Usłyszałem ze strony sekretarza Austina deklaracje wsparcia dla tych działań. One są oczywiście związane z wyposażeniem wojska polskiego w nowoczesny sprzęt – stwierdził minister.

Błaszczak dodał, że jutro ma zaplanowane spotkania z producentami sprzętu wojskowego. W krótkim czasie skieruje do Pentagonu “letter of request”, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski – dodał.

Później dodał, że chodzi o kolejne dostawy rakiet HIMARS, systemu Patriot, eskadry samolotów wielozadaniowych, śmigłowców szturmowych, bezzałogowcach.

Rozmawiano też o możliwości przyspieszenia dostaw amerykańskiego sprzętu już zamówionego przez Polskę. W 2016 roku zamówiono system Patriot, w 2019 rakiety HIMARS, w 2020 samoloty F-35, w 2021 r. przeciwpancerne pociski Javelin. A w tym roku podpisaliśmy umowę na rzecz wojska polskiego 250 czołgów Abrams – przypomniał szef MON.

Szybsze dostawy w zamian za wspieranie Ukrainy?

Błaszczak był pytany przez dziennikarzy o to, czy Polska brała udział w dostawach samolotów na Ukrainę, odpowiedział: Ze zrozumiałych względów nie będę tego komentował. Natomiast wszyscy doskonale wiemy, że Polska wspiera Ukrainę w wielu wymiarach – podkreślił.

Dziennikarze pytali Błaszczaka, czy Polska otrzyma sprzęt wojskowy od USA w zamian za to, że przekazuje swoje zasoby Ukrainie. Wspominałem o tym, że przekazujemy wsparcie i że liczymy ze strony naszego sojusznika – Stanów Zjednoczonych – na wsparcie, ale to nie jest taki jednowymiarowy proces. Chociażby przyspieszenie dostaw wojskowego traktujemy jako wypełnienie luk związanych ze wsparciem Ukrainyzaznaczył szef MON.

Błaszczak wyraził przekonanie, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zaangażowanie oraz przywództwo Stanów Zjednoczonych jest głównym czynnikiem, który powstrzymuje Rosję od napaści na państwa NATO. Podziękował też Austinowi za osobiste zaangażowanie w porozumienie dotyczące zakupu amerykańskich czołgów Ambrams dla Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJanusz Gajos o bojkocie wszystkiego, co rosyjskie: “Trudno odrzucić całą kulturę i sztukę”
Następny artykułPolicja Giżycko: Areszt za znęcanie się nad matką