A A+ A++

Na szczycie “Kasprusia” leżą prawie dwa metry śniegu. Reporter RMF FM, Maciej Pałahicki, w Kuźnicach spotkał dziesiątki narciarzy z całego kraju:

Tatrzański Park Narodowy informuje jednak, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne.

Pokrywa śnieżna jest bardzo mocno zróżnicowana. Pojawia się kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, która przykryła stara warstwę. Szlaki są nieprzetarte. Śnieg jest miejscami twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu, śnieg robi się mokry (przemoczony), grząski i przepadający – podaje TPN.

Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim

– czytamy na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk w godzinach porannych w miejscach zacienionych utrzymują się oblodzenia i jest ślisko. Natomiast po południu, śnieg robi się grząski i tworzą się koleiny. Miejscami wystają kamienie bądź asfalt.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożycz parę stówek gigantowi, czyli Samsung Galaxy Watch 4 w promocji cashback
Następny artykułGórnicy z kopalni Pniówek trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. “Rokowania są poważne”