Uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej i maturzyści wchodzą teraz w decydujący o ich dalszej nauce okres. Przed nimi egzaminy końcowe. W tym roku MEiN musi jeszcze zadbać o uczniów z Ukrainy. Według Marka Pleśniara, dyrektora Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, wiele spraw wymaga lepszego uregulowania, szczególnie sprawy klasyfikowania, oceniania i egzaminowania tych uczniów.
Powszechnie wśród nauczycieli wiadomo, że nie ma sensu przeprowadzać egzaminu 8-klasisty wśród uczniów z Ukrainy. Z jednej strony można powiedzieć, że mamy taki system, jaki mamy i każdy powinien się dostosować. Są też opinie, że należy umożliwić takim uczniom przystąpienie do egzaminu, bo to otwiera drogę do szkoły średniej. Moja organizacja stoi na stanowisku takim, że uczniów z Ukrainy trzeba potraktować specjalnie. Nie oceniać ocenami szkolnymi, poświadczyć uczestnictwo w formach edukacji w polskich szkołach. Jeżeli uczniowie chcą iść do szkół średnich to objąć ich dodatkową klasyfikacją. Tym, którzy chcą zdać egzamin – umożliwić im to, a pozostałym pozwolić, aby dyrektorzy szkół po zakończeniu polskiej klasyfikacji, jeżeli mają miejsca, przeprowadzili np. rozmowy kwalifikacyjne – mówi Marek Pleśniar.
Dyrektor OSKKO podkreśla, że dyrektorzy narzekają na brak odpowiedniego wsparcia ze strony ministerstwa.
Według dyrektorów szkół uczniowie z Ukrainy dosyć dobrze radzą sobie z adaptacją w polskich szkołach. Eksperci jednak wskazują, że problemem może być nauka języka polskiego.
Dzieci szybko chłoną nowy język, szczególnie dzięki rozmowom z rówieśnikami, ale nie da się dobrze poznać podstaw, gdy do dyspozycji są podręczniki języka polskiego napisane po polsku, dla naszych uczniów. Potrzeba tych ukraińskich. A do tego niestety też nauczycieli – mówi dr Miłosz Babecki, lektor języka polskiego jako obcego.
Edukacja dzieci ukraińskich w polskich szkołach odbywa się na podstawie przepisów wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy oraz przepisów wykonawczych wydanych przez MEiN.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS