Czy tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Wśród przepisów prawa o ruchu drogowym poszukajmy odpowiedzi.
Pojazd szynowy w mieście
W Polsce nie brakuje miast, na ulicach których spotkać można nie tylko autobusy, ale też tramwaje. Mowa o Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Kilkudziesięciotonowe kolosy pełnią niezwykle pożyteczną rolę. Są środkami masowego transportu. Ilość pasażerów, waga oraz długość drogi zatrzymania sprawiają jednak, że tramwaj musi być w ruchu ulicznym nieco uprzywilejowany. I taki właśnie jest.
Czy tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?
Kwestię pierwszeństwa tramwajów na skrzyżowaniu równorzędnym omawia ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 25 ust. 2. Co konkretnie mówi przepis? Że w przypadku skrzyżowań, na których nie obowiązują znaki lub sygnalizacja świetlna, zasada prawej ręki wyznaczająca pierwszeństwo nie działa w przypadku tramwaju. Pojazd szynowy ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
Kiedy jeszcze tramwaj ma pierwszeństwo?
Pierwszeństwo tramwajów na skrzyżowaniu równorzędnym to jednak zaledwie ułamek sytuacji, które w kwestii pojazdów szynowych omawiają przepisy. Dużo szerszą analizę polecamy w materiale, do którego link znajdziecie poniżej.
Zobacz również: Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS