A A+ A++

Bruce Lee, analityk z firmy Goldman Sachs, dowiedział się w rozmowie z TSMC, że firma ta planuje uruchomienie procesu produkcyjnego 3 nm jeszcze w tym roku, a 2 nm w 2025 roku. Mniejsze tranzystory to więcej mocy przy mniejszym zużyciu energii – większa wydajność procesorów.

TSMC twierdzi, że cały czas pracuje nad procesem N2 (2 nm) i jest na dobrej drodze do wprowadzenia go na rynek. Serie preprodukcyjne procesorów mają pojawić się już w 2024 roku, ale to rok 2025 ma być datą ich oficjalnego startu. Technologia N2 to także rezygnacja z tranzystorów FinFET na rzecz GAA (gate all-around).

GAA-FET

Struktura tranzystorów wielobramkowych z tzw. bramką otaczającą. Materiał bramki jest wykonany z drucików (nanowires), z których każdy może funkcjonować niezależnie. Tranzystor taki może mieć nawet cztery bramki, co umożliwia dalszą miniaturyzację i wprowadzenie procesów technologicznych 2 nm.

Chipy w technologii 2 nm już wyprodukowano – IBM dokonał tego jako pierwszy. Także Intel rozwija technologię produkcji tranzystorów GAA-FET, która ma być gotowa do implementacji w 2024 roku. Samsung zaś pracuje nad MBCFET.

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniej studentów, nie tylko z powodu niżu demograficznego. “Niektórzy wybierają inne ścieżki rozwoju”
Następny artykułOPPO Air Glass w naszych rękach: pierwsze wrażenia z użytkowania nietypowych okularów aR