Odpowiednie wykończenie makijażu gwarantuje jego trwałość, a także pożądany efekt na twarzy przez cały dzień. W jaki sposób dobrać odpowiedni puder do swoich potrzeb? Czy można stosować ten sam produkt na całej twarzy oraz w okolicy pod oczami? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł!
Do czego służy puder?
Aby utrwalić podkład lub krem BB i spowodować, że nie będzie się przesuwał na twarzy, należy nałożyć odpowiednio dobrany puder. To bardzo ważny krok w makijażu, ponieważ zapobiega zbieraniu się produktów mokrych w załamaniach skóry (np. pod oczami), a zatem podkreślania niedoskonałości, takich jak zmarszczki mimiczne.
Puder może mieć różnorodne cechy, dlatego należy dobrać go w zależności od swoich upodobań i potrzeb swojej skóry.
Kolor
Puder może zawierać w sobie pigment, który pasuje do barwy podkładu lub nieco go zmienia. Produkt kolorowy można zastosować do delikatnego podkreśleniu rysów twarzy (a także, w zależności od preferencji, kształtu szyi i dekoltu). Szczególnym rodzajem pudru kolorowego jest bronzer – w odcieniu chłodnym może służyć do konturowania, natomiast w odcieniu ciepłym nadaje się idealnie do uzyskania efektu opalenizny.
Dużą popularnością cieszą się także pudry transparentne – np. bambusowe czy ryżowe. W opakowaniu wyglądają na białe, jednak na skórze zamieniają się w niewidzialną, utrwalającą chmurkę. Nie zmieniają koloru podkładu, a jedynie utrwalają jego pozycję na twarzy. Należy jednak pamiętać, że niektóre pudry transparentne odbijają światło w niekorzystny sposób podczas robienia zdjęć przy użyciu lampy błyskowej.
Wykończenie
Podstawowym rozróżnieniem w tej kategorii jest podział na pudry matujące i rozświetlające. Stosuje się je w różnych celach, w zależności od typu cery.
Pudry matujące są zwykle polecane posiadaczkom skóry tłustej i trądzikowej. Regulują wydzielanie sebum i sprawiają, że cera nie świeci się w ciągu dnia. W przypadku cery mieszanej warto stosować puder matujący w tzw. strefie T – na czole, nosie i brodzie, gdzie sebum wydziela się w największych ilościach.
Puder rozświetlający doskonale sprawdza się u posiadaczek cery suchej. Ważne, aby przed nałożeniem makijażu zadbać o kondycję skóry, czyli właściwie ją nawilżyć. Służą do tego specjalne kremy, sera i emulsje.
Konsystencja
Pudry są zazwyczaj sprzedawane w formie sypkiej lub prasowanej (w tzw. kamieniu). To pierwsze rozwiązanie sprawdza się m.in. przy bakingu. Puder w formie stałej jest wygodny w podróży, ponieważ nie generuje ryzyka wysypania się w kosmetyczce (w ekstremalnych sytuacjach może się natomiast połamać). Wybór należy do użytkownika, ponieważ forma pakowania produktu w żaden sposób nie wpływa na jego właściwości.
Dobrej jakości puder, niezależnie od swojego wykończenia i konsystencji, łatwo transferuje się na pędzel i aplikuje na twarz. Nie tworzy przy tym plam oraz jest łatwy w blendowaniu.
Skład
Skład pudru jest zazwyczaj częściowo uzależniony od jego wykończenia. Produkty mocno matujące zawierają zazwyczaj duże ilości krzemu i skrobi ryżowej. Z kolei pudry o właściwościach rozświetlających mają znacznie mniej składników absorbujących wydzielane przez skórę sebum.
Szukając idealnego pudru dla siebie, najlepiej wybierać spośród produktów, które zawierają składniki naturalnego pochodzenia, takie jak:
• olejki naturalne (np. olej makadamia, olej ze słodkich migdałów), które wzmacniają barierę lipidową skóry,
• witamina E, która chroni skórę przed działaniem wolnych rodników.
Pozwalają nie tylko pięknie wykończyć i utrwalić makijaż, lecz także zadbać o kondycję cery. Możesz to sprawdzić na własnej skórze, wybierając jeden z wegańskich pudrów od SWEDERM®!
Czy puder do twarzy można stosować również pod oczy?
Przyjmuje się, że makijaż wygląda najlepiej wówczas, gdy centralna część twarzy (w tym okolica pod oczami) jest nieco jaśniejsza niż jej części zewnętrzne. Z tego powodu wielu wizażystów zaleca stosowanie innych produktów do pudrowania różnych części twarzy.
Pudry przeznaczone pod oczy są zazwyczaj bardziej miałkie niż te, które nakłada się np. na policzki. Ich stosowanie zmniejsza więc ryzyko zbierania się drobinek produktu w załamaniach skóry, które tworzą się np. podczas mówienia czy mrugania powiekami. Z tego samego powodu nie należy nakładać pod oczy pudrów o właściwościach rozświetlających. Odbijając światło, podkreślają zmarszczki, optycznie postarzając cały wizerunek.
Jeśli używasz pudru o umiarkowanie matującym wykończeniu i neutralnym odcieniu, możesz zastosować go na obszarze całej twarzy. Pamiętaj wówczas o tym, aby kolor korektora był nieco jaśniejszy niż użytego przez ciebie podkładu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS