A A+ A++

Korzystając z franczyzy, możesz prowadzić swoją działalność pod szyldem znanej i lubianej marki oraz korzystać z licznych udogodnień. To o wiele prostsza droga niż tworzenie swojego biznesu od początku, jednak nie jest pozbawiona wad. Jak działa franczyza i kiedy ten model biznesowy sprawdzi się najlepiej?

Korzystając z franczyzy, możesz prowadzić swoją działalność pod szyldem znanej i lubianej marki oraz korzystać z licznych udogodnień. To o wiele prostsza droga niż tworzenie swojego biznesu od początku, jednak nie jest pozbawiona wad. Jak działa franczyza i kiedy ten model biznesowy sprawdzi się najlepiej?

Franczyza- czym się charakteryzuje?

Franczyza to odpowiednia forma prowadzenia działalności, w której występuje relacja pomiędzy dwoma podmiotami- franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą. Ich współpraca potwierdzana jest poprzez spisanie umowy. W dużym uproszczeniu model ten polega na prowadzeniu swojej działalności pod znaną marką-matką, która zapewnia pełne zaplecze oraz niezbędną wiedzę i wsparcie.

Co zyskujemy?

Franczyza to gotowa koncepcja przedsiębiorstwa zawierana pomiędzy dwoma podmiotami. Marka dobrze znana, czyli franczyzodawca bierze pod opiekę początkującego przedsiębiorcę oraz przekazuje mu całą wiedzę, narzędzia oraz niezbędne know-how. Dodatkowo franczyzodawca udziela pełnego wsparcia handlowego oraz zaopatrzeniowego. Jednak tego wsparcia nie otrzymuje się za darmo. Franczyzodawca musi uiścić często dość wysoką opłatę początkową oraz regulować wszelkie opłaty franczyzowe od uzyskanego zysku.

Na czym dokładnie polega ten model biznesowy?

W umowie franczyzy zostają zawarte wszelkie kwestie upoważniające franczyzobiorcę do wykorzystania nazwy logo oraz całego know-how franczyzodawcy. W zamian  za to marka otrzymuje ściśle określone udziały w zyskach, które zostaną wygenerowane na wskutek prowadzonej działalności. Zazwyczaj oprócz praw do korzystania z marki franczyzobiorca uzyskuje również niezbędną wiedzę oraz pomoc popartą wieloletnim doświadczeniem na rynku. To wszystko sprawia, iż rozpoczęcie własnej działalności jest prostsze i związane ze znacznie mniejszym ryzykiem. Dodatkowo można dowolnie korzystać z popularności marki, która zapewnia zbyt na produkty i usługi sprawdzone przez rzesze klientów. Nie ma konieczności martwienia się o zaopatrzenie sklepu lub zlecenia usług- franczyzodawca je zapewnia. Niemniej jednak należy się liczyć z koniecznością uiszczania opłat oraz udziały franczyzodawcy w zyskach.

Franczyza i koszty związane z prowadzeniem działalności

Koszty związane z założeniem oraz prowadzeniem biznesu w formie franczyzy w zasadzie są różne i zależne od wielu czynników. Niezwykle istotne dla przedsiębiorców są opłaty początkowe. Ich wysokość może być związana zarówno z rodzajem prowadzonej działalności, jak i również popularnością wybranej marki. Choć wysokie koszty początkowe mogą odstraszać potencjalnych zainteresowanych, to mogą one również przynieść wyższe zyski z prowadzonej działalności. Dlatego też do każdego przypadku warto podejść indywidualnie by móc wybrać najkorzystniejszą opcję. Na rynku bowiem znajdziemy wiele różnych franczyzodawców, którzy zaoferują pomoc w rozpoczęciu własnej ścieżki biznesowej. Warto wykorzystać ich doświadczenie i pozycję na rynku, szczególnie w przypadku początkujących przedsiębiorców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAudyt SEO – kiedy warto go wykonać i co powinien zawierać?
Następny artykułProjektowanie transformatorów suchych żywicznych – najważniejsze zalety