A A+ A++

Moda na przebywanie blisko natury zapanowała wśród Polaków na dobre. Dlatego deweloperzy coraz częściej budują apartamenty czy hotele blisko góry, czy jezior. Taka sytuacja ma obecnie miejsce u podnóża Tatr, gdzie powstaje prawdziwy moloch, który burzy naturalny obraz tego miejsca. Lokalni mieszkańcy są tym oburzeni.

Hotele i apartamentowce pośrodku natury – nowa, szkodliwa moda?

Niegdyś mieszkanie w centrum wielkiego miasta było niezwykle pożądane i… modne. Czasy jednak się zmieniły, a pandemia koronawirusa jeszcze dosadniej pokazała społeczeństwu, że bliskość natury i jej kojący wpływ na człowieka, są nieocenione. 

 Nic więc dziwnego w tym, że ludzie coraz częściej albo przeprowadzają się bliżej lasów, jezior, gór, czy też, chociaż na chwilę chcą skorzystać z dobrodziejstw przyrody, wybierając zamiast słynnych “city break”, weekend wśród drzew i ciszy. 

I choć sama moda na spędzanie czasu na łonie natury jest dobra dla człowieka, jego psychiki i zdrowia fizycznego, to niesie to szereg konsekwencji dla samego środowiska… 

Przedsiębiorcy i deweloperzy, widząc zainteresowanie społeczeństwa takimi terenami, inwestują w tamtejsze miejsca, budując tam… apartamentowce czy hotele. 

Zaburza to naturalny krajobraz, często jest niemal nierozłączne z wycinką drzew pod budowę oraz karczowaniem lasów pod rozwój dróg. To oczywiście nie podoba się prawdziwym miłośnikom przyrody, ekologom i mieszkańcom danego terenu. 

Taka sytuacja miała, chociażby miejsce w Ustroniu Zawodziu, w Beskidzie Śląskim, gdzie powstał kompleks budynków o kształcie piramid pośrodku pięknego lasu (Więcej na ten temat przeczytasz w naszym materiale Piramidy w polskich górach). Jednym inicjatywa ta bardzo się podobała, inni uważali budowę hoteli za zbędną ingerencję w środowisko. 

W Ustroniu Zawodziu budynki te stanęły już w czasach PRL-u, a pomysł dobudowania kolejnych segmentów pojawił się rok temu, wzbudzając właśnie tym liczne protesty. 

Zobacz również: Tatry. Zamknięto szlak do Morskiego Oka. “Ekstremalnie trudne warunki”

Moloch u podnóża Tatr. Budowa, która budzi kontrowersje

Nie dziwi więc fakt, że podobne emocje wywołuje sprawa budowy apartamentowca u podnóża Tatr. Siedmiokondygnacyjny budynek powstaje właśnie w Zakopanem u wylotu Doliny Białego. Budynek otacza Tatrzański Park Narodowy. 

Początkowo na budowę molocha nie zgodziło się Starostwo Powiatowe w Zakopanem, ale pozytywną decyzję wydał wojewoda i budowa ruszyła pełną parą.

Sytuację opisywał i wciąż śledzi “Tygodnik Podhalański”, który najwyraźniej swoją dociekliwością naraził się firmie odpowiedzialnej za budowę apartamentowca u stóp pięknych gór. Firma zażądała od gazety przeprosin oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia. 

Tygodnik opisał całą drogę sprzeciwiania się budowie, a następnie to, jak firma jednak dostała zezwolenie na budowę. 

“Twórcy tej skandalicznej w Dolinie Białego w Tatrach budowy (Tatrzański Sky Tower), o której piszemy od tygodni, postanowili nam zamknąć usta. Właśnie trafiło do nas wezwanie z kancelarii prawnej do przeprosin i 100 tys. zł kary. Obiecujemy, nie damy się zastraszyć” – pisze redakcja “Tygodnika Tatrzańskiego”.

Niezgodność inwestycji z miejscowym planem kością niezgody na Podhalu

Inwestor kontrowersyjnej budowy, na plakatach reklamujących apartamenty, które zawisły w Zakopanem, zapewnia, że budynek ma być gotowy jesienią 2022 roku. Apartamentowiec będzie pełnił funkcję obecnie niezwykle modną na rynku hoteli – to mieszkania na wynajem krótkoterminowy dla turystów. 

Emocje budzi nie tylko miejsce, ale także niezgodność inwestycji z miejscowym planem, który zakładał owszem, odbudowę istniejącego w tamtym miejscu pensjonatu, a nie tworzenie nowego budynku. Stary pensjonat finalnie został wyburzony. 

Zobacz również: Zagraniczni turyści boją się przyjeżdżać do Polski. “Sytuacja jest tragiczna”

Inwestor przekonuje jednak, że budowa jest zgodna z obowiązującym Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. 

Chociaż decyzja już zapadła, to lokalne władze nie poddają się i sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, domagając się stwierdzenia nieważności decyzji wojewody małopolskiego, a tym samym – zatrzymania budowy.

***

Zobacz również: 

Marriott już nie chce inwestować w Rosji

Tatrzańska Izba Gospodarcza: Praktycznie nie ma rezerwacji od zagranicznych turystów

Polacy już wiedzą, gdzie wyjadą na wakacje! Tam będzie tłoczno!


Styl.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamówiona przesyłka dotrze w godzinę do celu na całym świecie
Następny artykułBabcia Jezusa miała objawić się w Polsce. Poprosiła tylko o jedno