A A+ A++

Każdego roku obchodzimy najważniejsze w liturgicznym kalendarzu święto – Zmartwychwstanie Pańskie, zwane Wielkanocą. Każdego – z wyjątkiem roku 501. Wtedy Wielkanoc była obchodzona przez świat chrześcijański dwukrotnie i to w odstępie zaledwie miesiąca. Dlaczego 15 wieków temu “zbawiciel zmartwychwstał dwa razy”? Chodziło oczywiście o politykę i walkę o władzę.

W historii Kościoła Katolickiego istnienie antypapieży nie jest ewenementem. Zależnie od przyjętych kryteriów było ich na przestrzeni wieków od 36 do 43. Powoływani byli najczęściej w wyniku sporów teologicznych, politycznych, w okresie schizmy, a także dzięki zwykłym łapówkom. 

Jeden z wielu okresów rządów “papieskich duetów” rozpoczął się 22 listopada 498 roku. Doszło wtedy do podwójnej elekcji – wybrano papieża Symmachusa, cieszącego się wsparciem duchowieństwa i antypapieża Wawrzyńca – “człowieka arystokracji”. Tym samym rozpoczął się kilkuletni okres schizmy akacjańskiej. Wydarzenia te staną się w niedługim czasie fundamentem naszej dalszej opowieści. 

“Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha”

Między innymi powyższy fragment Pierwszego Listu do Koryntian św. Pawła od dawna był elementem wieloletniego teologicznego sporu w łonie Kościoła, dotyczącego wyznaczania daty Wielkiej Nocy. Kościoły wschodnie skłaniały się ku temu, by obchodzić ją razem z żydowską Paschą, przypadającej w dzień śmierci zbawiciela. Tymczasem tradycja zachodnia postulowała, by centrum święta uczynić raczej akt zmartwychwstania – a więc kolejny dzień. 

Zobacz również: Nazywają ją “polską Matką Teresą”. Kim była Wanda Błeńska?

Zamieszanie w kalendarzu

Istniały także dwie rachuby czasu, z których pomocą wyznaczano d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanoc na Warmii i Mazurach. Atrybuty tradycyjnych świąt
Następny artykułŚwięta Wielkanocne w cieniu wojny. Powszechna mobilizacja dobra