Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.
Większość, bo 47,5 proc. osób, zatrudniono do wykonywania prostych prac. Niespełna 14,1 proc. osób to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. 10,3 proc. osób to pracownicy usług i sprzedawcy, 8,5 proc. stanowią pracownicy biurowi, a 4 proc. specjaliści.
Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy daje obywatelom tego kraju Ustawa o pomocy Ukrainie. Nie potrzebują oni zezwoleń ani oświadczeń, by legalnie pracować w Polsce. Uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mogą – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.
Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy Ukraińcom
2022.04.15 15:08
Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i skorzystać z oferowanych instrumentów aktywizacji zawodowej takich, jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i szkolenia, również w zakresie nauki języka polskiego. Mogą także szukać pracy przez stronę internetową pomagamukrainie.pl i przez portal zielona linia.
Z danych resortu rodziny wynika, że do tej pory zatrudnienie znalazło 69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Zdecydowana większość (76 proc.) to kobiety.
Ekspert: rynek pracy w Polsce i Europie skorzysta na napływie uchodźców z Ukrainy
2022.03.31 16:41
Z danych ZUS wynika, że do tej pory Ukraińcy złożyli około 300 tys. wniosków o 500 plus na około 445 tys. dzieci. Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom uchwalona w marcu ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Aby złożyć elektroniczny wniosek o świadczenie, obywatel Ukrainy musi mieć m.in. PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.
Pierwsze ukraińskie dzieci już w polskich szkołach. Co to dla nich oznacza?
2022.03.11 09:22
Dziś Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski wjechało z tego kraju 2,781 mln osób.
cez/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS