(Materiał partnera) Banany bez wątpienia należą do najzdrowszych i najsmaczniejszych owoców. Rosną w gorącym, tropikalnym klimacie, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nie bez powodu! Ile kalorii ma banan? I co jeszcze warto wiedzieć o tych niezwykłych owocach?
1. Ile kalorii ma banan? Obalamy mity!
2. Wartości odżywcze bananów
3. Dlaczego warto jeść banany?
4. Jak wybierać banany?
5. Jak przechowywać banany?
Banany mogą jeść wszyscy – także niemowlęta i kobiety karmiące. Znajdziemy je w każdym sklepie spożywczym, są tanie, słodkie smaczne, doskonale sprawdzą się w roli zdrowej przekąski. Jednakże powszechne jest twierdzenie, że banany są kalorycznymi owocami, a jedzenie ich jest tuczące. Ile w tym prawdy? Ile kalorii ma banan?
1. Ile kalorii ma banan? Obalamy mity
Banany mają wiele zalet, a mimo to nie cieszą się dobrą sławą. Szczególnie osoby, które przeszły na dietę i chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów, przekonane są, że muszą zrezygnować z jedzenia bananów. Czy mają rację?
Średni banan zawiera ok. 105 kalorii, jednak – co istotne – tylko 3 pochodzą z tłuszczu. Z kolei, co trzeba podkreślić, suszone banany są dużo bardziej kaloryczne niż surowe owoce. Suszone banany w 100 gramach mogą mieć nawet 365 kalorii!
Warto jednak wziąć pod uwagę, że banany mają wysoki indeks glikemiczny, przez co osoby chorujące na cukrzycę powinny się ich wystrzegać. W pozostałych przypadkach krzywdzącym byłoby stwierdzenie, że należy zrezygnować z jedzenia bananów z obawy przed ich kalorycznością. Owoce te zapewniają wystarczającą ilość wartości odżywczych i energii potrzebnej do tego, by utrzymać zdrową wagę. Tylko banany jedzone w nadmiarze mogą prowadzić do przyrostu masy ciała.
Banany wbrew pozorom sprawdzają się w diecie odchudzającej. Są doskonałym rozwiązaniem, gdy chcesz zmienić dietę na zdrowszą i szukasz zdrowej przekąski między posiłkami. Zdecydowanie lepiej zjeść banana, niż ciastko. Bezpieczniej będzie natomiast unikać jedzenia bananów przed snem. Wynika to z faktu, że banany podlegają długiemu trawieniu, a podczas snu nasz metabolizm wyraźnie zwalnia. A nie chcemy przecież, by zjedzony tuż przed snem banan częściowo zamienił się tkankę tłuszczową.
2. Wartości odżywcze bananów
Niewiele osób wie, że banany zawierają więcej potasu niż pomidory, które są przecież znane z dużej zawartości tego pierwiastka. Ale to dopiero początek zalet tego niezwykłego owocu. Banany to bogate źródło wielu cennych substancji odżywczych. Zawierają magnez, fosfor, wapń, białko i błonnik pokarmowy. Są źródłem cennych witamin: A, C, E, K oraz witaminy z grupy B.
Banany zawierają także tryptofan, który powoduje wydzielanie w organizmie tzw. hormonu szczęścia! Po zjedzeniu banana możesz zatem liczyć na poprawę nastroju. Ponadto banany zaspokajają głód i dodają energii.
3. Dlaczego warto jeść banany?
Lista powodów, dla których warto jeść banany, jest bardzo długa. Jak już wspomnieliśmy powyżej, średniej wielkości banan zawiera ok. 105 kcal. Ale zdecydowanie nie są to puste kalorie. Banany wspomagają trawienie i chronią przed powstawaniem wrzodów. Świetnie się sprawdzą przy problemach żołądkowych. Mogę je jeść zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Banany łagodzą mdłości oraz zgagę u kobiet w ciąży. Działają jak prebiotyk i pomagają przeciwdziałać wielu chorobom.
Regularne jedzenie bananów pomaga uregulować ciśnienie krwi i tętno, wspiera pracę serca, zapobiegając występowaniu zaburzeń, arytmii i rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych. Uważa się też, że spożywanie bananów pomaga łagodzić bóle menstruacyjne. Przydaj się również osobom, które próbują rzucić palenie papierosów.
4. Jak wybierać banany?
Czy wiesz, że istnieje ponad 500 gatunków tych pysznych owoców? Oczywiście nie wszystkie są jednak dostępne.
W polskich sklepach najczęściej spotykamy żółte banany, jednakże możemy też zakupić czerwone, różowe, fioletowe, czarne czy zielone banany. Wbrew temu, co może się nam wydawać, najzdrowsze banany to takie, które zawierają brązowe plamki. Zawierają one więcej wartości odżywczych niż niedojrzałe banany. Warto jednak pamiętać, że im bardziej dojrzałe są owoce, tym wyższy indeks glikemiczny. Osoby chore na cukrzyce muszą to wziąć pod uwagę.
5. Jak przechowywać banany?
Niektórzy przechowują banany w lodówce, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Wówczas skórka banana szybko staje się czarna, a owoc traci konsystencję. Niedojrzałe banany przechowywane w lodówce mogą także stracić cenne witaminy.
Najlepiej przechowywać banany w suchym, dość ciemnym i chłodnym miejscu. Owoce można też zamrażać i przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy, o ile wcześniej obierzemy je ze skórki i pokroimy na kawałki.
Wielu z nas przechowuje banany razem z innymi owocami. Warto pamiętać, że położenie bananów obok jabłek może przyspieszyć proces dojrzewania owoców.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, przed spożyciem banana nie trzeba odcinać czubków owocu. Nie zawierają one żadnych mikroorganizmów i nie są szkodliwe dla człowieka.
Jeżeli nie przepadasz za bananami, warto pomyśleć o jakiejś smacznej alternatywie – np. pysznym i zdrowym koktajlu, który oprócz banana będzie zawierają także inne owoce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS