A A+ A++

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Urlop rehabilitacyjny – komu przysługuje

Zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Długość urlopu uzależniona jest od stażu pracy. Pracownikowi ze stażem krótszym niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Natomiast osobom z co najmniej 10-letnim stażem przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do okresu zatrudnienia wliczane są lata nauki. Lat tych nie sumuje się.

Pracownikom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przepis ten reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Należy pamiętać, że przywilej ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób zaliczonych do umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności. Oznacza to, że pracownikom z lekkim stopniem niepełnosprawności nie przysługuje prawo do dodatkowego urlopu.

Wymiar urlopu rehabilitacyjnego

Pierwszy dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności (urlop rehabilitacyjny) pracownik może otrzymać po przepracowaniu roku od momentu uzyskania orzeczenia o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności. Wymiar tego urlopu wynosi 10 dni kalendarzowych.

Urlop na turnus rehabilitacyjny

Dodatkowym przywilejem dla osób niepełnosprawnych jest tzw. urlop na turnus rehabilitacyjny. Urlop ten wynosi 21 dni. Można go wykorzystać na dwa sposoby:

  • raz na rok – uczestnicząc w turnusie rehabilitacyjnym lub,
  • dzieląc go na pojedyncze dni w celu wykonania badań specjalistycznych i innych zabiegów.

WAŻNE:

Skierowanie na turnus rehabilitacyjny wystawia lekarz.

Ile wynosi łączny wymiar dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w danym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD 1

Pracownik nie bierze udziału w turnusie rehabilitacyjnym. W takim przypadku oprócz standardowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

PRZYKŁAD 2

Pracownik bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym, który twa mniej niż 21 dni. Wówczas zachowuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w ilości nie przekraczającej łącznie 21 dni (tzn. w przypadku gdy turnus rehabilitacyjny trwa 10 dni, pracownik może skorzystać jeszcze z 11 dni urlopu dodatkowego).

PRZYKŁAD 3

Pracownik wyjeżdża na trzytygodniowy turnus rehabilitacyjny i tym samym wykorzystuje cały dodatkowy urlop przysługujący mu z tytułu niepełnosprawności. W tej sytuacji pozostaje mu jeszcze standardowy urlop wypoczynkowy, który gwarantuje mu Kodek pracy.

Czy dodatkowy urlop rehabilitacyjny przechodzi na następny rok

Dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni przechodzi na kolejny rok. Po trzech latach urlop ten ulega przedawnieniu. Natomiast pozostały urlop w wymiarze 11 dni należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

  • art. 19, art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573)
  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022

Tylko teraz

239,00 zł

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStalowa Wola pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej
Następny artykułŚwiąteczne zmiany w kursach MZK