Raport „State of Pentesting 2022” opublikowany przez firmę Cobalt szczegółowo opisuje trudności, jakie odczuwają specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Spośród 602 ankietowanych pracowników ds. bezpieczeństwa i rozwoju aż 54 proc. stwierdziło, że zamierza zrezygnować z pracy z powodu przytłaczającej ilości obowiązków i niedoborów siły roboczej. 45 proc. respondentów zadeklarowało zaś, że w ich działach brakuje pracowników. Natomiast 90 proc. osób stwierdziło, że nadmiar obowiązków doprowadził ich do wypalenia zawodowego. Poniżej nie tylko przytaczamy największe problemy, z jakimi borykają się dzisiejsi specjaliści w tej gałęzi IT, ale także linkujemy do raportu, byście mogli samodzielnie zapoznać się ze wszystkimi jego wynikami.
Zaskakująco duża liczba specjalistów ds. cyberbezpieczeństwem odczuwa wypalenie zawodowe i rozważa odejście z pracy. Ich postawa spowodowana jest m.in. nadmiarem obowiązków.
Octo: nowy trojan na Androida pozwala cyberprzestępcom na kradzież danych bankowych użytkownika. Jak się bronić?
Oprócz powyższych rewelacji, w raporcie znajdziemy także informację, że 94 proc. ankietowanych uważa, iż niedobór pracowników źle wpływa na pracę działu, zaś 11 proc. nie wierzy, iż najbliższa przyszłości przyniesie w tym zakresie jakąkolwiek poprawę. Natomiast 38 proc. respondentów próbowało poradzić sobie z tym problemem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale bezskutecznie. Według firmy Cobalt deficyt specjalistów od cyberbezpieczeństwa negatywnie wpływa na wiele obszarów działalności przedsiębiorstwa, a szczególnie dotknięte są obszary zachowania zgodności z zasadami cyberbezpieczeństwa, wspieranie bezpiecznego rozwoju, zarządzanie ryzykiem czy utrzymanie krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa.
Biometria w Orange: infolinia rozpozna głos klienta i dokona na jego podstawie weryfikacji użytkownika
“Na pierwszy rzut oka wydaje się, że specjalista od cyberbezpieczeństwa to wymarzony zawód. Ale większość osób patrzy na tę profesję wyłącznie poprzez pryzmat zarobków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to stresująca praca, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy nastąpiło nasilenie cyberataków. Niestety, decydenci często nie zapewniają działom IT zasobów pozwalających odnieść sukces w walce z hakerami. W rezultacie pracownicy zmuszeni są wykonywać mnóstwo różnych zadań” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce. Pełny raport możecie znaleźć przechodząc pod ten adres.
Źródło: Bitdefender
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS