A A+ A++

Obraz Leo_65 z Pixabay

11. kwietnia – Dziś w kalendarzu przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona oraz Dzień Radia. Słońce dziś wzeszło o godzinie 6:03, za zaszło o godzinie 19:38. Imieniny dziś obchodzą m.in. Filip, Gemma, Leona, Anioł, Antypas, Antypater, Arleta, Helena, Herman, Hildebrand, Hildebranda, Izaak, Jaromir, Leon, Rajner.

Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Światowy Dzień Choroby Parkinsona jest świętem, które upamiętnia urodziny Jamesa Parkinsona, który jest pierwszą osobą opisu tej choroby neurodegradacyjnej –  choroby Parkinsona. 11 kwietnia 1997 roku święto zostało ustanowione przez europejskie stowarzyszenie EPDA przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Warto dodać, że Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Parkinsona ogłosiło niezwykle ważną Kartę Praw Osób Chorych, również 11 kwietnia 1997 roku.

Choroba Parkinsona jest chorobą, podczas której dochodzi do obumierania komórek nerwowych. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, a objawia się spowolnieniem ruchowym, drżeniem rąk i nóg i sztywność mięśni. Do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn powstawania tej choroby, ale naukowcy podejrzewają, że przyczyną mogą być wirusy, toksyny środowiskowe i predyspozycje genetyczne.

Głównym celem i założeniem tego święta jest przede wszystkim uświadamianie i poszerzanie wiedzy ludzi na temat Choroby Parkinsona. Innym, ale również bardzo ważnym założeniem jest pokazanie sposobów, jak pomagać ludziom chorym na Parkinsona oraz informowanie, jak można leczyć tą chorobę. W tym dniu możemy okazać wsparcie tym osobom, a także ich rodzinom.

Dzień Radia

Dzień radia należy do polskich świąt, które jest obchodzone corocznie 11 kwietnia. W 1923 roku 11 uchwalono dokument „Opinia zarządu Stowarzyszenia Radiotechników Polskich w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”, po czym 3 lata później w Polsce powstało radio.

Celem tego święta jest podkreślenie wartości radia w codziennym życiu, a także upamiętnienie tego wydarzenia, jakim jest uchwała wcześniej wymienionego dokumentu. Radio jest często nieodłączną rzeczą w naszym życiu w teraźniejszości, ale też odgrywało ważną rolę w przeszłości m.in. podczas II Wojny Światowej, gdzie w radiu informowano o różnych informacjach podczas wojny albo o działaniu konspiracyjnym radia.

W obecnych czasach radio służy to umilania sobie wolnego czasu, poprzez słuchanie muzyki czy też słuchaniu wiadomości z kraju i świata. Pomimo powstania wielu innych przekaźników, w Polsce radio jest nadal jednym z najpopularniejszych odbiorników i źródeł informacji przechodząc przez kolejne pokolenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRybnik stawia na zdrowie i bezpieczeństwo seniorów. Osoby 65+ mogą otrzymać Opaski Życia
Następny artykułŚwiadków Jehowy zapraszają na obchody Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa