A A+ A++

Zanieczyszczenia powietrza mogą przybierać różne formy. Zazwyczaj spotykane są te w postaci gazu i pary, a także aerozolu – drobnych cząstek stałych i pyłów unoszących się w powietrzu. Aby dostatecznie się przed nimi chronić, należy dobrać odpowiedni rodzaj filtrów do maski przeciwgazowej.

Rodzaje filtrów i pochłaniaczy według normy EN14387

Norma EN14387 umożliwia prawidłową identyfikację rodzaju filtra, który jest wymagany podczas pracy z daną substancją (gaz, para, mgła, pył) niebezpieczną czy uciążliwą. Norma dzieli filtry w określone grupy.

Filtry przeciwpyłowe

Zadaniem filtrów przeciwpyłowych, w które będzie wyposażona maska przeciwgazowa, jest ochrona dróg oddechowych przed malutkimi cząsteczkami cieczy lub pyłu. Filtry przeciwpyłowe dzielą się na trzy klasy:

  • P1 – do ochrony przed uciążliwym, niegroźnym dla zdrowia pyłem;
  • P2 – do ochrony przed drobnymi, szkodliwymi dla zdrowia pyłami;
  • P3 – do ochrony przed trującymi, drobnymi pyłami i drobnoustrojami.

Filtry gazowe

Ich zadanie polega na ochronie dróg oddechowych przed oparami i gazami. Dzielą się na dwie główne podkategorie:

  • pochłaniaczy gazowych;
  • filtropochłaniaczy.

Te pierwsze ochraniają organizm przed więcej niż jednym rodzajem gazu i występują w dwóch klasach ochrony. Te drugie chronią i przed gazami/oparami, i przed pyłami/aerozolami. Filtropochłaniacze są dodatkowo oznaczane kolorem, który informuje o konkretnej substancji, przed którą chroni filtr.

Typ A (barwa brązowa) chroni przed oparami organicznymi i rozpuszczalnikami o temperaturze wrzenia powyżej 65 stopni Celsjusza, a typ AX (również barwa brązowa) przed tymi o temperaturze wrzenia poniżej 65 stopni Celsjusza.

Typ B (barwa szara) to ochrona przed oparami i gazami kwaśnymi. Typ E (barwa żółta) zabezpiecza przed dwutlenkiem siarki, K (barwa zielona) przed amoniakiem, HG (czerwona) przed oparami rtęci, NO (niebieska) przed oparami azotowymi oraz dwutlenkiem azotu, a CO (antracyt) przed tlenkiem węgla. Oznaczenie I (kolor pomarańczowy) to filtropochłaniacz zabezpieczający przez promieniotwórczym jodem i jego mieszaninami.

Maska przeciwgazowa i filtry – jak używać ich prawidłowo?

Aby maska przeciwgazowa pracowała prawidłowo, muszą zostać spełnione określone warunki umożliwiające efektywną ochronę dróg oddechowych.

Po pierwsze: maska musi ściśle przylegać do twarzy, aby ochrona nosa i ust była efektywna w stu procentach. Zarost może ograniczyć skuteczność maski przeciwgazowej nawet o połowę.

Po drugie: filtry muszą być wymieniane w określonym czasie. Nasycenie filtra wymusza jego zmianę. Stosowanie zużytego filtra mija się z celem i jest groźne dla zdrowia i życia!

Filtropochłaniacz można używać przez 8 godzin, a zużyty należy wyrzucić. Nie można używać go ponownie.

Po trzecie: maskę zdejmować można tylko wtedy, gdy opuści się skażoną lub zanieczyszczoną przestrzeń.

Po czwarte wreszcie: maskę należy oddawać do kontroli jakości co roku. Jeśli spełni wymogi, zostanie opatrzona certyfikatem ponownie. Jeśli nie, należy ją wyrzucić i zastąpić nową, certyfikowaną i w pełni bezpieczną.

Dobór filtrów nie musi być trudny. Określony filtr z odpowiednim oznaczeniem należy dobrać do określonych warunków pracy, stosować zgodnie z przeznaczeniem, a maska przeciwgazowa spełni swoją funkcję w stu procentach!

Materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlienci rosyjskich banków przechodzą na juany
Następny artykułBochnia. „Poznajmy się lepiej”. Integracja polsko-ukraińska – ZDJĘCIA