Dzisiaj, 6 kwietnia (14:45)
Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams wyposażonych w system Enhancement Package Version (SEP v.3) za 23 miliardy dolarów, wzmacniając znacznie swoje siły pancerne, które obecnie składają się z czołgów Leopard, PT-91 Twardy oraz T-72.
Obecnie polskie siły pancerne liczą 792 czołgi. Po Stanach Zjednoczonych i Turcji, posiadamy najwięcej czołgów z wszystkich państw NATO. Mamy ich więcej niż Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. Gorzej jest już jednak z jakością. Siły Zbrojne Polski posiadają trzy typy czołgów: Leopard 2 – 249 sztuk, PT-91 “Twardy”– 232 sztuki oraz 301 czołgów T-72.
Niemiecki czołg został opracowany jeszcze w latach 70. XX wieku, ale dzięki licznym modyfikacjom wciąż jest w czołówce najlepszych czołgów świata. Jest to jedyny czołg III generacji oraz najnowocześniejsza konstrukcja na wyposażaniu polskich sił zbrojnych. Maszyny zostały pozyskane z nadwyżek Bundeswehry w dwóch transzach. Pierwsza wynegocjowana w 2002 roku i druga, wynegocjowana w 2013 roku. W tym samym roku rozpoczęto prace nad umową dotyczącą modernizacji pozyskanych czołgów, którą ostatecznie podpisano w grudniu 2015 roku.
Leopard to 4-osobowy pojazd zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mierzy nawet 10,9 m (razem z lufą) w wersji 2A6. Maszyna rozpędza się do prędkości 68 km/h, może też jechać wstecz z prędkością 31 km/h. Czołg może operować także w terenie skażonym i napromieniowanym.
Głównym uzbrojeniem Leoparda 2 jest gładkolufowa armata Rheinmetall 120 mm L/44 oraz dwa karabiny maszynowe. Wszystkie modele czołgu wyposażono także w cyfrowy system prowadzenia ognia, pozwalający na skuteczne ostrzeliwanie celów nawet przy poruszaniu się po mocno wyboistym terenie. Leopardy walczyły w Bośni, gdzie odpierały atak serbskich czołgów T-55. W wyniku walki zginęło od 10 do 150 żołnierzy serbskich, a po stronie duńskiej nie zginął nikt, lecz stracono jeden czołg.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS