Alergia u psa – leczenie
U psów można stosować odczulanie. Będzie ono na przykład polegać na świadomym wprowadzeniu danego alergenu do diety czworonoga i stałej ekspozycji psa na uczulający go składnik. Taką terapię można przeprowadzić tylko pod ścisłą kontrolą weterynarza, jeśli bowiem podejmiemy tego typu działania na własną rękę, możemy poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu psa.
Terapia odczulająca może potrwać nawet rok lub dwa. Alergen później na stałe jest elementem diety. Warto natomiast wiedzieć jak leczyć objawy alergii i jak pomóc psu w nagłych wypadkach.
Przede wszystkim, żadnych lekarstw nie podajemy bez konsultacji z weterynarzem. Znaczenie mają waga psa, jego zdrowotne ograniczenia. To lekarz określi odpowiedni lek i jego dawkę. Alergię leczyć można tabletkami lub zastrzykami. Psom nie podajemy leków ludzkich, wyjątkiem jest tu wapno, ale również w tym wypadku – dawkę powinien ustalić lekarz.
Warto wiedzieć, że tabletkę podajemy psiakowi przy zamkniętym pysku, z boku – nigdy wprost do gardła, tak aby nie doszło do zachłyśnięcia.
Jeśli zdarzy się, że objawy alergii się nasilą, konieczna będzie pomoc weterynarza.
Jakiego typu leki na alergię podaje się psom? Leki antyhistaminowe, stosowane z powodzeniem u ludzi, w przypadku psów nie zdają egzaminu. Często stosuje się glikokortykosteroidy. Są one skuteczne, ale nie powinny być podawane przewlekle. Dobrym rozwiązaniem jest też podanie cyklosporyny, która ma działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.
W leczeniu psa najważniejsze jest ustalenie alergenu i jego wyeliminowanie. O ile nie jest to łatwe w przypadku na przykład pyłków, tak można bez problemu wyeliminować alergen z diety. Na rynku wiele jest karm, które nadają się dla psich alergików i bazują na jednym gatunku mięsa.
Leczenie alergii u psa domowymi sposobami
Domowe sposoby leczenia alergii mogą być uzupełnieniem leczenia wdrożonego przez lekarza. Przyniosą psu doraźną ulgę. Przede wszystkim, warto zainwestować w szampon hipoalergiczny, który nie będzie podrażniał skóry naszego pupila. Co więcej, w leczeniu uczuleń sprawdzają się nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6). Wspomagają one działanie sterydów.
Więcej szczegółów na temat alergii u psów znaleźć można pod linkiem: https://blog.piesotto.pl/jakie-leki-na-alergie-dla-psa/.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS