A A+ A++

Szklarnia ogrodowa

Konstrukcja szklarni ogrodowej jest naprawdę prosta. Składa się ze stelaża, który pokryty jest poliwęglanowymi lub szklanymi płytami. Szklarnia przeznaczona jest do uprawy roślin, które są wrażliwe na zbyt duże promieniowanie UV, ale wymagają ciepła do szybszego wzrostu i dojrzewania. Warunki, jakie panują w szklarni sprzyjają okresowi wegetacji, który zostaje wydłużony. 

Szklarnia wymaga przestrzeni na działce. Jej zadaniem jest ochrona roślin przed wiatrem, deszczem, opadami śniegu, a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia. Atutem szklarni jest, że może ona posłużyć nie tylko do uprawy roślin, świetnie sprawdzi się jako miejsce do stworzenia krytego basenu, oranżeria lub budynek gospodarczy.

Gdzie ustawić szklarnię ogrodową? Dobrym miejscem będzie bezpośrednio obok domu lub w dalszej części działki, najważniejsza jest dobrej jakości gleba. Warto pamiętać także o wymianie gleby w szklarni co jakiś czas, spulchnianie, nawadnianie oraz nawożenie. Szklarnia nie będzie szpeciła wyglądu podwórka, ponieważ istnieje wiele sposobów, by uatrakcyjnić jej wygląd – możesz ustawić szpaler z kwiatów w donicach lub umieścić w gruncie lampki solarne oświetlające drogę do szklarni.

Szklarnia ogrodowa Fot. shutterstock

Szklarnia ogrodowa – jakie ma zalety?

Rośliny rosnące w szklarni szybciej rosną i dojrzewają. Jej posiadanie docenimy wiosną, kiedy chcielibyśmy mieć już własne, świeże warzywo, pogoda sprzyja, jednak nocą przydarzają się przymrozki, których delikatne rośliny nie lubią. Grunt okryty szklarnią bardzo dobrze się nagrzewa, co pozwala na szybsze kiełkowanie roślin. Ich wzrost mimo zmiennej pogody nie będzie zaburzony, a rośliny urosną mocniejsze. Warto pamiętać, że każda szklarnia wymaga wietrzenia.

Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie lub kupienie ogrzewanej szklarni ogrodowej, uprawa roślin, nawet wysoko wrażliwych na mróz możliwa będzie przez cały rok. Jakie rośliny będą miały dobre warunki do wzrostu w szklarni? To świetnie miejsce do hodowli pomidorów, papryki, ogórków, białek kapusty, czosnku, cebuli, sałaty, rzodkiewki, szpinaku, rukoli, roszponki, nowalijek, melonów, bakłażanów.

Uprawa warzyw i owoców we własnej przydomowej szklarni to sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowo mamy pewność, że hodowane rośliny są zdrowe, pozbawione ulepszaczy oraz sztucznych nawozów. Mimo, że praca w szklarni to obowiązek i wysiłek, plony są w stanie to wynagrodzić.

Pomidory w szklarni ogrodowejPomidory w szklarni ogrodowej Fot. shutterstock

Rodzaje szklarni ogrodowych

Szklarnię ogrodową można kupić gotową lub wybudować ją samodzielnie. Spośród gotowych modeli, dostępnych w sklepach wyróżniamy szklarnie z poliwęglanu oraz szklane. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Szklarnie pokryte szybą prezentują się masywnie. Szkło oczywiście jest hartowane, co sprawia, że jest odporne na uszkodzenia i zmiany temperatury lub szkło typu FLOAT, które poddawane jest hartowaniu lub laminowaniu i łatwo utrzymać je w czystości. Warto podkreślić, że hartowane szkła nawet po zbiciu nie pozostawiają ostrych i sporych kawałków, co minimalizuje ryzyko skaleczenia. Szyby w szklarniach ogrodowych szklanych mają grubość 3-4 mm. Dobrze wiedzieć, że szyba może powodować podczas upalnego lata poparzenie roślin.

Szklarnie pokryte poliwęglanem to propozycja bardzo trwała na warunki atmosferyczne. Materiał jest prosty w obróbce, jednak łatwo się rysuje. Jest lżejszy od szkła, jednak droższy. Poliwęglan zmniejsza dopływ promienie słonecznych do środka szklarni, a więc w mało słoneczne dni naturalnego promieniowania dociera jeszcze mniej. Szklarnie z poliwęglanu mają ścianki o grubości 8-10 mm. Do wyboru są również ścianki 16 mm, które łączyć można z szybą zespoloną, co pozwala zaoszczędzić utratę ciepła.

Szklarnie ogrodowe dzielimy także ze względu na rodzaj konstrukcji. Wyróżniamy:

*drewniane – są mało trwałe, jednak pięknie komponują się z ogrodem. Wymagają konserwacji i impregnacji, ponieważ wilgotność wewnątrz nie sprzyja drewnu. W niskim stopniu przewodzą ciepło.

*stalowe – ze stali ocynkowanej. Są dość tanie, jednak wymagają konserwacji przed korozją. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne i mają wyższe przewodnictwo cieplne.

*aluminiowe – są najtrwalsze, nie wymagają konserwacji, jednak są drogie.

Szklarnia ogrodowaSzklarnia ogrodowa Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPasażer BMW tłumaczył policjantom, że narkotyki znalazł na stacji benzynowej
Następny artykułSterta śmieci zalega na ul. kpt. Karola Pniaka. Nikt z tym nic nie robi