A A+ A++

Sejm skierował ponownie do komisji projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który ma uregulować problemy prawne z wykonywaniem prawomocnych orzeczeń nakazujących zapewnienie powrotu dziecka do państwa, które jest miejscem jego stałego pobytu, które godzą w dobro tego dziecka.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego – czego dotyczy

Autorzy projektu postulują o zmianę przepisów k.p.c., dotyczących spraw rozpoznawanych w trybie Konwencji haskiej. Wnoszą, aby do przepisów prawa wprowadzić obligatoryjne wstrzymanie z urzędu wykonywanie prawomocnego postanowienia sądu nakazującego powrót dziecka do państwa stałego pobytu, w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego – co zmieni

Intencją zmian jest przeciwdziałanie narażania dziecka na traumę w sytuacji, gdy upływa termin jego dobrowolnego powrotu i sąd wykonawczy wydaje orzeczenie o przymusowym odbiorze dziecka, które wyjeżdża do innego kraju i w którego sprawie skarga kasacyjna obecnie staje się bezprzedmiotowa.

Przyjęta w projekcie regulacja umożliwiłaby wstrzymanie wykonania postanowienia w sprawach, w których w interesie dziecka jest konieczne wniesienie skargi skutkującej wstrzymaniem wykonania postanowienia nakazującego powrót dziecka do miejsca stałego pobytu.

W tym celu przewidziano, że złożone przez uprawniony podmiot zastrzeżenie wniesienia skargi kasacyjnej będzie skutkować wstrzymaniem wykonania postanowienia z mocy prawa.

Przewiduje się, że wstrzymanie wykonania tego postanowienia ustanie, jeżeli żaden z uprawnionych podmiotów (Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Dziecka lub Rzecznik Praw Obywatelskich) nie wniesie skargi kasacyjnej w terminie dwóch miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia.

rud/ mrr/(PAP)

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkursowe zmagania przeciwpożarowe
Następny artykułW Parisel Palace otwarto Klub 555