Pierwszy kwietniowy weekend szkoleniowy już za nami. Ponad tysiąc żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT spędziło swój wolny czas na placach ćwiczeń całego Podkarpacia, uczestnicząc
w szkoleniu podstawowym, specjalistycznym oraz zgrywającym. To były dwa intensywne dni ćwiczeń dla żołnierzy – ochotników. Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Terytorialsi nadal prowadzą też działania w ramach operacji pod kryptonimem #NiezawodnaPomoc
Żołnierze #3PBOT zaangażowani są w działania na różnych kierunkach w całej Polsce. W sobotę 2 kwietnia Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli dwudniowe zmagania na placach ćwiczeń całego Podkarpacia. Zajęcia prowadzone były w zorganizowanych modułach szkolenia specjalistycznego i zgrywającego. Prowadzono strzelania bojowe, zajęcia taktyczne, jak również przedsięwzięcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 12 marca powołani ochotnicy do pododdziałów 3.PBOT odbyli w ten weekend pierwsze strzelanie bojowe na strzelnicy w Mielcu.
Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa jeden rok. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne, dające bazę na kolejne etapy, szeroką wiedzę z zakresu pomocy medycznej, znajomości zasad działania żołnierza na polu walki, ale i sporą dawkę wiedzy teoretycznej. Kolejny etap to przygotowanie do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. Ostatnią częścią cyklu jest szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim szkolenie do realizacji zadań w zespole.
Szkolenie w stałym rejonie odpowiedzialności batalionów w istotny sposób urzeczywistnia działania i pozytywnie wpływa na uznanie wśród społeczeństwa. Zajęcia w naturalnych warunkach umożliwiają doskonalenie przedsięwzięć taktycznych oraz podnoszenie poziomu procesu dowodzenia. Żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania ćwiczeniowe w ich rodzinnych miejscowościach.
Podkarpaccy Terytorialsi mają zapewnić powszechną ochronę i obronę ludności, mienia państwowego, obiektów użyteczności publicznej i dóbr kultury w stałym rejonie odpowiedzialności. Do takich działań też się przygotowują podczas zajęć organizowanych w poszczególnych modułach szkoleniowych.
- PBOT każdego dnia udziela także wsparcia w ramach operacji #NiezawodnaPomoc odpowiadając na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Codziennie na punktach recepcyjnych i przejściach granicznych zaangażowanych jest ok. 300 żołnierzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS