A A+ A++

Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej siedmioosobowej rozgrywane są od 1955 roku. To, że pomorska piłka ręczna jest wielce zasłużona pokazują sukcesy pomorskich klubów – na 66 sezonów, drużyny z naszego województwa zdobyły 38 medali, w tym 13 mistrzostw Polski.

Piłka ręczna w Polsce od początku była nierozerwalnie związana z Pomorzem, a w szczególności z Gdańskiem. W pierwszym sezonie w historii 7-osobowej piłki ręcznej srebrny medal zdobył Zryw Gdańsk. Później sześć razy z rzędu na podium było Wybrzeże (początkowo grające jako Gwardia).

Po raz pierwszy mistrzostwo Polski drużyna z naszego województwa zdobyła w sezonie 1965/66 – wówczas mistrzem zostało Wybrzeże Gdańsk, a medale zdobyły też Śląsk Wrocław i Spójnia Gdańsk. Drugi zespół z Gdańska trzy razy z rzędu zdobywał mistrzostwo w latach 1968-70 – w tym pierwszym sezonie srebrne medale zdobyło Wybrzeże. Tym samym Gdańsk powtórzył sukces Katowic, bo w sezonie 1963/64 złoty i srebrny medal zdobywały tamtejsze AZS i Sparta.

Prawdziwym dominatorem Wybrzeże było w latach 1984-1988, kiedy zdobyło pięć mistrzostw Polski z rzędu. W tamtych czasach oprócz Spójni grały też w najwyższych klasach rozgrywkowych m.in. AZS Gdańsk czy Bałtyk Gdynia, jednak nie osiągały większych sukcesów. Wybrzeże po raz ostatni mistrzostwo Polski zdobyło w sezonie 2000/01.

Chwilę po dziesiątym mistrzostwie Polski, ze względu na problemy organizacyjno-finansowe sekcja piłki ręcznej w Wybrzeżu została rozwiązana, a zawodnicy zostali przesunięci do AZS-u AWFiS Gdańsk. Co ciekawe właśnie sezon 2000/01, to pierwszy rok gry MMTS-u Kwidzyn w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Nasz najbliższy rywal, w sezonie 2008/09 po raz pierwszy zdobył mistrzostwo Polski. W rywalizacji do trzech zwycięstw o brązowy medal, kwidzynianie pokonali AZS AWF Gdańsk, zdobywając decydującą bramkę w ostatnich sekundach meczu w Kwidzynie. Największy sukces MMTS odniósł rok później,g dy został wicemistrzem Polski. Później, w sezonach 2010/11 i 2012/13 kwidzynianie zdobywali jeszcze brązowe medale mistrzostw Polski.

W sezonie 2010 roku reaktywowano piłkę ręczną pod szyldem Wybrzeże. Nasz zespół rozgrywa obecnie kolejny sezon w PGNiG Superlidze. Co warte podkreślenia, jeszcze niedawno w PGNiG Superlidze były trzy drużyny z Pomorza – do sezonu 2018/19 występowała tam Arka (wcześniej Spójnia) Gdynia. Obecnie Torus Wybrzeże i MMTS to dwa kluby występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Wspominając pomorskie kluby, nie sposób nie wspomnieć o innych ośrodkach na handballowej mapie Polski. Obecnie w Lidze Centralnej występuje jeden klub z naszego województwa – SPR GKS Autoinwest Żukowo. Liderem I ligi jest natomiast KS Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna, a w tej klasie rozgrywkowej na miejscach 3-5 są też trzy inne drużyny z naszego województwa – USAR Kwidzyn, KS Tytani Wejherowo i SMS ZPRP Kwidzyn. W II lidze grają natomiast Sambor Latocha Agroprom Tczew, AZS Fahrenheit Gdańsk, MKS Handball Czersk i Autoinwest Wybrzeże Gdańsk. Liczymy na to, że w kolejnych latach będą wracać następne ośrodki (w ostatniej dekadzie seniorskie drużyny miały Gdynia, Malbork, Czersk, Kartuzy, Ryjewo, Bolszewo czy Kęsowo) i wspólnie będziemy odbudowywać potęgę piłki ręcznej na Pomorzu.

Początek meczu Torus Wybrzeże Gdańsk – MMTS Kwidzyn w sobotę, 9 kwietnia o godzinie 12:30.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatki wypisują dane na plecach dzieci. Na wypadek, gdyby same zginęły
Następny artykułDominacja naszych