3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia.
Z okazji tej rocznicy, warto przypomnieć, że w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie umieszczona została tablica memoratywana poświęcona 72 Oficerom Wołyńskiej i Mazowieckiej Szkół Podchorążych Rezerwy Artylerii. 28 kwietnia, a więc za kilka tygodni, minie dwadzieścia lat od tego wydarzenia. Tablica została umieszona w lewej nawie kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, tuż przy bocznym wejściu.
Zapraszamy do lektury informacji przygotowanej przez Panią Witomiłę Wołk-Jezierską – córkę por. Wincentego Wołka Mazowiecka SPRArt.
TABLICA MEMORATYWNA poświęcona 72 Oficerom Wołyńskiej i Mazowieckiej Szkół Podchorążych Rezerwy Artylerii
22 września 2001 roku na ręce Prałata Dziekana Dekanatu Zambrowskiego księdza Henryka GOŁASZEWSKIEGO złożona została oficjalna prośba o umieszczenie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, Tablicy Memoratywnej w hołdzie dla 72 oficerów Wołyńskiej i Mazowieckiej Szkół Podchorążych Rezerwy Artylerii wymordowanych w zbrodni katyńskiej.
Kościół ten, jego lewa nawa w niedziele i święta, przez dziesiątki lat była miejscem modlitw kadry oficerskiej i żołnierzy Garnizonu Zambrów. Prośba miała na celu podkreślenie związku łączącego przedwojenne tradycje tak oficerskie jak i kościelne. Wielebny ksiądz Henryk Gołaszewski był bardzo przychylny tej idei ponieważ doskonale pamiętał zapisane w Swojej pamięci, kilkuletniego chłopca, piękne uroczystości wojskowe, błysk szabli, padające komendy, łopot sztandarów Wojska formującego szyki przed wejściem do kościoła.
To za aprobatą wielebnego księdza w lewej nawie kościoła została umieszczona granitowa płyta o wymiarach 150×200 cm, wybrana i wykonana w Kielcach w Zakładzie Kamieniarskim Ewy Stępień. Autorką projektu jest art. Joanna Barcicka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Partię szczytową płyty wieńczy wojskowy orzeł na rozerwanej, śmiercionośnym pociskiem pistoletowym kaliber 7,62, tarczy Amazonki. Taki pocisk niósł śmierć oficerom w Katyniu i Charkowie w roku 1940.
Poniżej umieszczone są odznaki pamiątkowe Szkół – po stronie lewej Wołyńskiej, po prawej Mazowieckiej. W centrum widnieje Krzyż Virtuti Militari, na który zasłużyli wszyscy zamordowani w zbrodni katyńskiej za najwyższą ofiarę krwi, za wierność Ojczyźnie do ostatniego tchnienia.
Pod napisem „Wołyńska SPRArt” czytamy nazwiska wykładowców tej Szkoły. Po stronie prawej pod napisem „Mazowiecka SPRArt” – oficerowie z Zambrowa. Przy nazwiskach oficerów zaznaczone są ich odznaczenia za bohaterskie czyny dla Ojczyzny – Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Medale Niepodległości.
28 kwietnia 2002 roku o godzinie 11:00 Wielebny ksiądz Henryk Gołaszewski poświęcił tablicę w obecności Władz Zambrowa, dowódcy Wojsk Lądowych i Artylerii gen. bryg. Czesława Borowskiego, szefa Kapituły Orderu VM gen. bryg. Stanisława Nałęcz-Komornickiego. Tablicę odsłoniła córka por. Wincentego Wolka – Witomiła Wołk-Jezierska w asyście młodzieży z Zambrowa i Siedlec z dowódcą Garnizonu Siedlce mjr. Piotrem Oleszczukiem i Edwardem Bareją synem zamordowanego w Twerze Policjanta. Kpt. Suski Dariusz dowodził Garnizonową Kompanią Honorową Wojska Polskiego, Orkiestrą Garnizonu Siedlce dyrygował kapelmistrz kpt. Mirosław Rytel. Całość uroczystości zamykał występ Chóru Kombatantów Żołnierzy AK „Nowogródzkie Orły” z Warszawy.
Organizacje Niepodległościowe, Piłsudczykowskie i Kombatanckie pod okiem prezesa płk. Leszka Wiesława Ząbka działały czynnie w dziele powstania Tablicy w Hołdzie Oficerom i uroczystości.
Ideą dla której ufundowano tablicę była myśl, aby społeczeństwo Zambrowa przyjęło za swoją tą pewność, że Oficerowie Szkół godni są najwyższego szacunku jako Polacy, którzy oddali życie służąc Ojczyźnie i swemu Narodowi.
Witomiła Wołk-Jezierska – córka por. Wincentego Wołka Mazowiecka SPRArt
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS