A A+ A++

To oczywiste, że wiara w piekło lub w niebo ma wpływ na ludzi – przede wszystkim na ich postrzeganie życia i postępowanie. Uczeni jednak odkryli, że osoby wierzące w istnienie piekła są mniej szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

Psycholog Azim Shariff z University of Oregon i Lara Aknin z Simon Frasier University in British Columbia przeglądali międzynarodowe badania ankietowe, dotyczące 63 krajów, aby sprawdzić jak wiara w niebo i piekło wpływa na codzienne i długoterminowe stany emocjonalne ludzi oraz ich zadowolenie z życia.

Uczeni doszli do wniosku, że im więcej jest “wyznawców nieba” w danym kraju, tym bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia są jego mieszkańcy. Podobny wzór odkryto przeglądając indywidualne dane, jednak nie dotyczył on osób, którzy są wyznawcami religii abrahamowej i nieabrahamowej.

Badania te nie wykluczają, że nieszczęśliwi ludzie są bardziej skłonni do wiary w piekło. Aby potwierdzić ten związek przyczynowy, uczeni przeprowadzili własne badanie, w którym wzięło udział 422 osób z Amazon Mechanical Turk. Mieli oni za zadanie napisać na temat nieba, piekła lub tego co robili dzień wcześniej. Następnie poproszono ich aby ocenili w jakim stopniu doświadczali siedem następujących emocji: szczęście, smutek, poczucie winy, bezpieczeństwo, wstyd, strach i spokój.

Okazało się, że ocenione emocje osób, które pisały o niebie, nie różniły się znacząco od tych, którzy napisali na temat swojego poprzedniego dnia. Jak twierdzi psycholog Azim Shariff, wiara w niebo nie uszczęśliwia ludzi – osoby religijne wydawają się szczęśliwsze, a przynajmniej oni tak uważają, co jest prawdopodobnie napędzane przez społeczny aspekt religii.

Natomiast osoby, które pisały o piekle, zgłosiły mniejsze uczucie szczęścia i większe uczucie smutku. Były to osoby zarówno religijne, jak i niereligijne. Shariff uważa, że istnieje kilka możliwych wyjaśnień dla smutku i nieszczęścia powiązanego z piekłem. Jednym z nich jest to, że piekło jest negatywną koncepcją a pisząc o tym mogą pojawić się również negatywne uczucia. Istnieje również możliwość, że osoby niewierzące mogą obawiać się tego, co ich może spotkać, jeśli brak wiary jest czymś złym.

Źródło: http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0085251

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Taniec Cousinsa i Shaq czarodziej, ale to Westbrook znów wygrywa Shaqtin’ A Fool!
Następny artykułKaczyński dementuje brednie Tuska o gazoporcie: nie byłby gotowy, gdyby trwały tamte rządy