A A+ A++

Rolnicy płaczą i płacą krocie za nawozy oraz olej napędowy do ciągników. Wyższe koszty produkcji rolnej to jeszcze wyższe ceny żywności. Aby jej nie zabrakło, rolnicy będą mogli wyjątkowo w tym roku wykorzystywać także ugory do produkcji żywności i pasz. – Chodzi o to, aby w tej dramatycznej sytuacji, związanej z wojną na Ukrainie, uwolnić dodatkowe hektary na uprawy – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Dodatkowy problem to susza, a rolnicy mówią, że jeśli w ciągu dwóch tygodni nie spadnie deszcz, to plony będą niższe.

Rolnicy z powiatu chełmskiego łapią się za głowę. Choć ostatnie lata były dla nich ciężkie – ze względu na ASF, susze, powodzie, epidemię – to obecna sytuacja jest bez precedensu, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z wojną tuż za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie, zwanej spichlerzem Europy. Konflikt zbrojny niesie spustoszenie na wielu płaszczyznach, a skutkiem są m.in. ogromne podwyżki cen oleju napędowego, benzyny, a także nawozów. Rolnicy, którzy obecnie nawożą pola, już mocno dostają po kieszeni. W Lubelskiej Izbie Rolniczej zapewniają, że robią, co mogą, aby poprawić sytuację rolników i przeciwdziałać kryzysowi żywnościowemu, który w związku z wojną na Ukrainie jest coraz bardziej prawdopodobny…

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu papierowym i w wydaniu PDF z 28.03.2022 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł40 urodziny Pjusa – mixtape ku pamięci od Alkopoligamii
Następny artykuł1 kwietnia 1594 roku urodził się Tomasz Zamoyski