W rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą palą się zbiorniki z paliwem. To efekt uderzenia dwóch ukraińskich śmigłowców, które wleciały w rosyjską przestrzeń powietrzną na małej wysokości. W sieci pojawiają się kolejne nagrania potwierdzające udany atak armii ukraińskiej.
Pożar w Biełgorodzie
Na nagraniu opublikowanym przez eksperta ds. wojskowości Wojciecha Szewko widać fragment ataku ukraińskich sił powietrznych.
Jak informuje UNIAN, powołując się na szefa obwodu biełogorodzkiego, w mieście nadal płoną zbiorniki z ropą. Na miejscu pożaru pracuje 170 jednostek służb ratunkowych i 50 jednostek sprzętu. Na miejscu może pojawić się także pociąg strażacki, który pompuje wodę do wozów strażackich.
Wojna na Ukrainie. ofensywa z trzech stron
Przypomnijmy, że uderzenie Rosji na Ukrainę 24 lutego nastąpiło z trzech stron. Wojska, które zaatakowały z terytorium Białorusi skierowały się na Kijów. Nie udało się im założyć pierścienia okrążenia ani zdobyć drugiego kluczowego miasta w regionie – Czernihowa. Wiele wskazuje na to, że w ostatnich dniach Rosjanie całkowicie zrezygnowali już z próby zajęcia tych miast.
Na północnym wschodzie atak skoncentrował się na Charkowie, Sumy oraz wejściu głębiej w kierunku Kijowa i zagrożeniu miastu od wschodu. Ciężkie walki toczą się również w rejonie separatystycznych republik donieckiej i Ługańskiej.
Najbardziej udane było uderzenie rosyjskie na południu, które ruszyły z Krymu w kierunku północnym na Mikołajów, zajmując po drodze Chersoń oraz na wschód, skupiając się na utworzeniu połączenia lądowego z Krymem. Zgrupowanie to toczy obecnie walki miejskie z ukraińską armią, w tym z pułkiem Azow w portowym mieście Mariupol. Analitycy wskazują, że miasto upadnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
Atak Rosji na Ukrainę to drugi etap konfliktu, który trwa od kwietnia 2014 r. Wojnę poprzedziła rewolucja na Majdanie oraz tzw. kryzys krymski, który doprowadził do aneksji półwyspu przez Rosję. Osiem lat temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły okupację Krymu. W obecności wojska przeprowadzono referendum, a następnie ogłoszono, że Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS