A A+ A++

Limanowa. W piątek 25 marca odbyła się nadzwyczajna XXV sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której radni zdecydowali o udzieleniu Zarządowi Powiatu upoważnienia do dokonywania czynności w celu realizacji zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy.

W związku z wybuchem konfliktu zbrojnego na terytorium naszego wschodniego sąsiada polski parlament przyjął tzw. specustawę, która reguluje formy pomocy obywatelom Ukrainy zapewnioną przez wojewodów, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty. 

Chodzi m.in. o płatności dla przedsiębiorców, którzy w porozumieniu z wojewodą zakwaterowali w swoich obiektach uchodźców. Na podstawie wystawianych przez powiat wniosków o płatność właściciele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych mogą otrzymać wynegocjowaną stawkę zwrotu kosztów – 120 zł na osobę za dobę. 

Zarząd Powiatu, dzięki upoważnieniu od radnych, będzie mógł samodzielnie dokonywać zmian w budżecie samorządu i w wieloletniej prognozie finansowej w kwestii wprowadzania i wydatkowania środków pochodzących z tzw. fundusz pomocy, który tworzony jest przez BGK na potrzeby finansowania pobytu uchodźców w Polsce. Gdyby uchwała nie została podjęta, za każdym razem zgodę w drodze uchwały musiałaby wydawać Rada Powiatu Limanowskiego podczas sesji. 

Wątpliwości co do zapisów uchwały zgłaszali m.in. Marian Wójtowicz, Lech Nowak i Ewa Filipiak. – Podobnie jak pan Marian Wójtowicz poddaję pod wątpliwość zapisy tej uchwały. Moim zdaniem brakuje dookreślenia, że będą to tylko i wyłącznie środki na pomoc uchodźcom. Bez tego zarząd będzie miał pełną władzę nad dysponowaniem wszystkimi środkami – mówiła była przewodnicząca Rady Powiatu. 

Podstawę prawną wyjaśniła ponownie skarbnik samorządu Elżbieta Nastałek, zapewniając, że upoważnienie będzie dotyczyło wyłącznie środków na rzecz obywateli Ukrainy. Jak ponadto informowała, cała procedura została skonsultowana z Regionalną Izbą Obrachunkową. Poza tym na polecenie wojewody powiat będzie musiał rozliczać wydatkowanie środków z funduszu. 

– Zacznijmy bardziej sobie ufać. Zarząd nie jest od tego, by przekręcić te pieniądze, tylko by zadbać aby były one należycie wydatkowane – apelował Lech Nowak. – Prosiliśmy o tę sesję, by móc działać, by wspierać przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców i czekają na te środki. Jesteśmy i będziemy oceniani nie tylko przez radnych, ale też przez RIO i służby wojewody. Działamy transparentnie i ostrożnie – zapewnił starosta Mieczysław Uryga.

Uchwała Rady Powiatu Limanowskiego została przyjęta przy 22 głosach za i 1 wstrzymującym się.

(Fot.: Starostwo Powiatowe w Limanowej)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojna w Ukrainie przyspieszyła rozpad Kościoła rosyjskiego na świecie
Następny artykułDzień dobry Katowice. Dzisiaj sesja rady miasta i decyzja w sprawie ważnego planu zagospodarowania