A A+ A++

Policjanci ostrzegają przed pojawiającymi się w sieci fake newsami i informują, że przekazywanie takich niesprawdzonych informacji jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Przekazując dalej tego typu informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie. Dlatego zanim puścimy informację dalej, najpierw ją sprawdźmy! Zachowujmy też czujność i weryfikujmy każdą zbiórkę, którą chcemy wesprzeć, a o każdej niepokojącej sytuacji zaalarmujmy policję dzwoniąc na numer 112.

Co jakiś czas słyszymy o krążących w Internecie plotkach na temat wojny w Ukrainie i obywatelach Ukrainy przebywających na terenie Polski. M.in. na początku marca br. lubelscy policjanci dementowali szerzone w mediach społecznościowych fake newsy dot. gwałtów, napaści i plądrowania mieszkań na terenach przygranicznych. Dementując te pseudoinformacje policjanci podkreślali, że takich zdarzeń nie odnotowali, a zwłaszcza zdarzeń kryminalnych, których mieliby się dopuszczać uchodźcy. Pojawiają się także inne fake newsy zniechęcające Polaków do obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli uciekać z ogarniętego wojną kraju.

Policjanci ostrzegają! Powielanie takich informacji bez żadnej weryfikacji jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz może prowadzić do paniki, a ta doprowadzić do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń! Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując tego typu niesprawdzone informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie.

Wojna na Ukrainie spowodowała też, że organizowana jest ogromna ilość różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety na tym polu także działają oszuści. „Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut” – alarmuje CERT Polska. Zalecamy, aby w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, tylko teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

Zachowujmy czujność i weryfikujmy każdą zbiórkę. Nie klikajmy w podejrzane linki, bo możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Jeśli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej innym osobom. Pomagajmy tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony oraz konta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Pracodawcy przedstawili oferty pracy dla obywateli Ukrainy
Następny artykułFinansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej