A A+ A++

29 marca 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Trwa msza święta pogrzebowa pochodzącego z Dębicy kompozytora i dyrygent śp. Krzysztofa Pendereckiego. Uroczystości mają charakter państwowy. Uczestniczy w nich burmistrz Mariusz Szewczyk.

Ostatnie pożegnanie artysty rozpoczęło się w bazylice św. Floriana, gdzie przez ostatnie dwa lata była złożona tymczasowo urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego.

Później kondukt żałobny wyruszył spod bazyliki, przechodząc ulicami Krakowa i Rynkiem Głównym. W samo południe w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej rozpoczęła się msza święta. Uroczystości mają charakter państwowy. Zgodnie z zapowiedziami biorą w niej udział prezydent Polski – Andrzej Duda, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i środowisk artystycznych. Dębicę reprezentują burmistrz Mariusz Szewczyk i Ewa Trojan, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny został ustawiony telebim, na którym zgromadzeni mogą śledzić przebieg uroczystości.

Prochy kompozytora złożone zostaną w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła.

Maestro Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 r., w wieku 86 lat. Ten wybitny, światowej sławy kompozytor urodził się w Dębicy. Tam też skończył szkołę podstawową i gimnazjum (dzisiejsze I LO). Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane Strofy, jeden z trzech utworów, za które otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. W roku 1972 Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką.

Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. W 2003 roku otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Dębicy. Krzysztof Penderecki jest patronem Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. W 2005 roku powołane zostało do życia Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, które zostało wpisane do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymało status narodowej instytucji kultury.

Przeniesienie prochów artysty przełożone zostało na drugą rocznicę jego śmierci ze względu na sytuację pandemiczną i powody rodzinne.

fot. serwis Niezapomniani

Źródło: https://debica.pl/ostatnie-pozegnanie-krzysztofa-pendereckiego/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLilie – piękne i egzotyczne
Następny artykułHrubieszów: Burmistrz Kobietą Charyzmatyczną