A A+ A++

Podchodzisz do przejścia, nie musisz nic naciskać i czekać na zimnie i deszczu, bo od razu zapala się zielone światło, a samochody muszą się zatrzymać. Brzmi jak bajka? A jednak nie, innowacyjne rozwiązanie na przejściu dla pieszych na Pogórzu zobacz na mapie Gdyni działa od piątku.

Pieszych na skrzyżowaniu ul. płk. Dąbka i Staniewicza zobacz na mapie Gdyni na Pogórzu wykrywa detektor podczerwieni.

Co ważne – dzieje się to, zanim podejdą do skraju jezdni, więc na zapalenie się zielonego światła nie muszą czekać długo.

To skrzyżowanie zostało wybrane do wprowadzenia pilotażowej technologii ze względu na dużą liczbę wypadków i niebezpiecznych sytuacji, jakie miały na nim miejsce w przeszłości. Były tu nie tylko niegroźne potrącenia, ale też wypadki śmiertelne. Dwupasmowa jezdnia ul. płk. Dąbka “zachęca” bowiem część kierowców do nieostrożnej jazdy.

Automatycznie doświetlane przejścia dla pieszych powstaną w Gdyni.

Światła mają temu zapobiec, a krótki czas oczekiwania na sygnał zielony powinien sprawić, że zniknie problem zniecierpliwionych pieszych, którzy przechodzą przez drogę mimo czerwonego światła.

  • automatycznie w stałych, naprzemiennych cyklach dla pieszych i kierowców,
  • poprzez naciśnięcie przez pieszego przycisku,
  • świeci się cały czas, chyba że do skrzyżowania podjadą samochody.

To ostatnie rozwiązanie działa na skrzyżowaniu ul. Derdowskiego z Żeromskiego w centrum. Dzięki temu piesi mają cały czas zielone, a fotokomórka wykrywająca samochody zmienia je na czerwone tylko wtedy, gdy przed skrzyżowaniem stanie jakiś kierowca.

Czytaj więcej: Innowacyjne światła na skrzyżowaniu w Gdyni.

– Preferowanie ruchu pieszych i rowerzystów to kierunek, w którym chcemy zmierzać. Sytuacja, w której pieszy nie będzie już musiał uruchamiać świateł przyciskiem, a automatycznie zrobi to za niego detektor podczerwieni, jest jednym z rozwiązań, które do tego właśnie mają doprowadzić – podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Na tym skrzyżowaniu w centrum Gdyni to piesi traktowani są priorytetowo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzieci zostały wprowadzone w klimat świąt
Następny artykuł3. Niedziela Adwentu – 15 grudnia 2019 r.