A A+ A++

Mądre plany

O tym, czy dom będzie zdrowy, przesądzają decyzje podejmowane na etapie planowania inwestycji. Najważniejszy jest dobór materiałów, które ograniczą nadmiar wilgoci. Policzono, że w przypadku budynku o powierzchni 130 mkw. w murach może być ponad 10 tys. litrów wody! A to wymaga aż 3,5 roku schnięcia. Tymczasem już przy zawilgoceniu ścian wynoszącym 5 proc. wzrasta ryzyko pojawienia się chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Warto postawić na zdrowe materiały budowlane, przyjazne środowisku. Takie są m.in. pustaki ceramiczne poryzowane, nazywane ciepłą ceramiką. Jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie to zasługa gliny – naturalnego surowca, z którego powstają. Liczy się także proces produkcji. Ceramika, jako jedyny materiał przeznaczony do budowy, jest wypalana. Na etapie wyjścia z pieca wilgotność pustaków nie przekracza 1 proc. Wypalanie niszczy drobnoustroje i grzyby, które mogą znajdować się w surowcach. Atutem jest także poryzacja. Polega ona na wytworzeniu w glinie gęstej siatki mikroporów (szczelin), co pozwala ścianom oddychać.

Bez ocieplania

Pustaki ceramiczne sprawdzają się również w kwestii energooszczędności – mają wysokie parametry termoizolacyjne. Te najbardziej zaawansowane technologicznie są pod tym względem bardziej efektywne niż drewno czy inne materiały murowe. Więcej, ściana z pustaków wypełnionych wełną mineralną nie wymaga dodatkowej warstwy ocieplenia. A to oszczędność dla portfela.

Jak budować z troską o planetę?

Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger:

Rekomendujemy korzystanie z ekologicznych rozwiązań ceramicznych. Wszystkie ceramiczne produkty w 100 proc. nadają się do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Atutem są też kolejne właściwości ceramiki: jest trwała, a jej parametry nie ulegają zmianie w czasie. Dodatkowo nasze pustaki ceramiczne mają wysoką jakość i są wytwarzane z użyciem najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu zapewniamy im długą żywotność, a budynkom, które z nich powstają – wysoką jakość. Warto podkreślić, że zastosowanie materiałów ceramicznych pozwala zachować wartość naszego domu mimo upływu czasu. To ogranicza konieczność remontów, które wiążą się z dodatkową emisją CO2 związaną z koniecznością wyprodukowania nowych materiałów, ich transportu oraz utylizacji starych.

Czytaj także: Wolnoć Tomku w swoim (pasywnym) domku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Rząd jak zwykle wini innych – Unię, Rosję, pandemię – za niekorzystne skutki własnych decyzji”
Następny artykułJak długo chcesz żyć? Branżę długowieczności napędzają innowacje i pieniądze z Doliny Krzemowej