A A+ A++

Elektryczne promienniki podczerwieni to wydajny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania pomieszczeń. Zapewniają one nie tylko ciepło w postaci promieniowania cieplnego, ale mają również wiele innych zastosowań. Promieniowanie podczerwone jest emitowane przez każdy obiekt, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego (0 K). Promieniowanie to może być odczuwalne na skórze bez widocznego światła słonecznego i może stanowić zagrożenie dla zdrowia w przypadku długotrwałej ekspozycji w zbyt bliskiej odległości od tych źródeł; jednakże ogrzewanie podczerwone wykorzystuje różne częstotliwości, które nie mają żadnych znanych negatywnych skutków, gdy są stosowane w domowym środowisku czy w zakładzie pracy – zarówno w przypadku ekspozycji krótkoterminowej, jak i skumulowanej ekspozycji długotrwałej – i nie przyczyniają się w wymierny sposób do emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla.

Promiennik podczerwieni – zastosowanie

Promienniki emitują promienie podczerwone w celu ogrzania pomieszczeń i innych przestrzeni, w tym terenów zewnętrznych. Promienniki wykonane są z materiału ceramicznego, który emituje fale podczerwone, a nie światło widzialne, jak w przypadku grzejników elektrycznych. Wyemitowane fale przechodzą przez zimne powierzchnie (takie jak ściany), nie ogrzewając ich znacząco, Oznacza to, że stojąc przy ścianie, możesz poczuć się cieplej, jeśli po jej przeciwnej stronie znajduje się promiennik podczerwieni, ponieważ mimo że Twoja skóra nie absorbuje energii z promiennika, urządzenie to ogrzewa Cię w pobliżu! Promienie podczerwone emitowane przez ten rodzaj promiennika mogą skutecznie ogrzać i równomiernie rozprowadzić powietrze w miejscach takich jak tarasy, altany ogrodowe, garaże czy warsztaty. W przeciwieństwie do modeli konwekcyjnych, w których tylko przedmioty znajdujące się w bezpośrednim kontakcie z ogrzewaną powierzchnią są rozgrzewane do określonego stopnia (w zależności od odległości), promienniki ciepła podczerwieni emitują światło, które działa jak izolator od jednego obiektu do innego znajdującego się w pobliżu, aż do osiągnięcia maksymalnego zasięgu. Promieniowanie podczerwone przenika przez obiekt i jest częściowo pochłaniane przez jego cząsteczki; pozostała część tej energii odbija się od powierzchni, zapewniając efekt ogrzewania. Grzejniki na podczerwień można umieszczać w dowolny sposób – na podłogach, ścianach lub sufitach – aby zapewnić przyjemne środowisko dla ludzi i innych istot żywych, przy zwiększonym poziomie wydajności, który często nie jest możliwy do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań konwekcyjnych.

Zalety ze stosowania

Duża wydajność – Promienniki są jednym z najlepszych rozwiązań do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, ponieważ nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery, tak jak inne źródła ciepła, takie jak olej czy gaz. Ekonomiczność sprawia, że promienniki są również praktyczne, ponieważ nie wymagają skomplikowanej infrastruktury do działania, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają generatorów, systemów okablowania itp. Ogrzewanie promiennikowe zmniejsza ryzyko infekcji w miesiącach jesiennych i zimowych, ponieważ w powietrzu nie krążą alergeny i nie jest ono nadmiernie suche, co może być szkodliwe dla dróg oddechowych. Promienie podczerwone ujemnie jonizują powietrze, co jest korzystne dla osób z alergiami, astmą lub innymi problemami układu oddechowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska stawia na odnawialne źródła energii. Tak chcą niemal wszyscy Europejczycy
Następny artykułWojna w Ukrainie. Rosjanie próbują zablokować Czernihów i Mariupol