Walki trwają, a wraz z nimi więcej dowodów na użycie przez Rosjan wyrzutni termobarycznych pocisków rakietowych TOS-1A Buratino.
Broń termobaryczna stosowana przez Rosjan to szczególnie okrutny wynalazek, którego używanie na terenach zaludnionych jest zbrodnią wojenną. Jest to znacznie bardziej śmiercionośne uzbrojenie od amunicji kasetowej czy nawet fosforowej.
Ukraińscy żołnierze zdołali dotychczas unieszkodliwić przynajmniej dwa zestawy TOS-1 Buratino oraz dwa wozy zaopatrzenia TZM-T wedle danych zebranych przez oryxspioenkop.com. Teraz do tego grona możemy dodać trzeci cel w postaci ciężarówki przewożącej pociski rakietowe systemu TOS-1A.
Gigantyczny sukces Anonymous. Ukraińcy łatwiej zniszczą armię Putina
Broń termobaryczna — jak działa
Zasada działania ładunków termobarycznych opiera się na wykorzystaniu ładunku wybuchowego w formie aerozolu, a nie stałej jak to bywa w klasycznych ładunkach burzących. Ten jest najpierw rozpylany na danym obszarze, a chwilę później detonowany, co powoduje zużycie w strefie zero całego tlenu oraz generowanie temperatury osiągającej nawet 3000 stopni Celsjusza.
W efekcie w strefie zero po prostu wyparowuje podobnie jak w przypadku użycia ładunku nuklearnego. Trzecim śmiercionośnym efektem jest powstawanie fali uderzeniowej wysokiego ciśnienia, która następnie wraca w formie fali zwrotnej wywołanej powstaniem późni (stąd też druga nazwa, czyli bomba próżniowa).
Powoduje to skoki ciśnienia/podciśnienia osiągające nawet paręset kg na cm kwadratowy powodujące rozrywanie nie tylko miękkich tkanek pokroju ucha wewnętrznego, płuc czy oka, ale nawet potrafi uszkodzić poszycie samolotów bądź anteny radarów. Co gorsza, w przypadku człowieka ten może jeszcze konać w męczarniach, ponieważ śmierć nie jest natychmiastowa.
Charakterystyka działania tej broni sprawia, że idealnie nadaje się do ataku na umocnione pozycje, ponieważ im gęstsza zabudowa to efekt rozrywania jest potęgowany (fale wpadają w rezonans). Rosjanie pierwszy raz użyli broni termobarycznej w Afganistanie, gdzie ta była używana do “czyszczenia” z przeciwników jaskiń.
Broń termobaryczna należy do kategorii broni zapalających, a więc podpada pod art. 3 konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych z 2 grudnia 1983 roku. Dopuszczenie tego typu uzbrojenia jest wyłącznie możliwe w przypadku braku obecności cywilów w regionie walk.
Ukraińcy z cenną zdobyczą. Przejęli rosyjski system Krasucha-4
TOS-1A – jego specyfikacja i osiągi
TOS-1A Buratino wykorzystuje podwozie czołgu T-72, na którym osadzono wyrzutnię 24 pocisków rakietowych kal. 220 mm. Te są prostą konstrukcją niekierowaną o masie 181 kg z tego 45 kg to ładunek wybuchowy, toteż mają sens tylko w przypadku odpalania salw.
Pociski mają jednak mały zasięg wynoszący maksymalnie 6 km, więc wyrzutnie są narażone na przeciwpancerne w pociski kierowane (Javelin, Stugna-P i inne). W przypadku trafienia może dojść do potężnej eksplozji, co pokazuje poniższe nagranie z 2017 z terenów wschodniej Ukrainy.
BMD-2 – transporter rosyjskich wojsk powietrznodesantowych. Jego pancerz to iluzja
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS